1. Hlavné mesto Balatonu - Keszthely

Autom z Bratislavy je to do mestečka Keszthely v severnej časti Balatonu asi 200 kilometrov či idete po diaľnici, kde vás môže chytiť zápcha alebo sa vydáte mimo nej. Do asi 20-tisícového mesta, ktoré je označované za hlavné mesto Balatonu, sa môžete vrátiť viackrát a vždy si ho užijete inak.

 

Keszthely prístav.

 

Začnete v prístave, kde si na promenáde môžete dať kávu, zmrzlinu či maďarský lángoš, môžete navštíviť pláž a kúpele alebo si pozriete Balaton z lode. Ponúkajú vám hodinovú vyhliadkovú plavbu, plavbu na pirátskej lodi pre deti, pre dospelých plavbu s večerou pri západe Slnka či s ohňostrojom.  

 

Plavba loďou.

 

Do Keszthely môžete prísť aj na bicykli a v prístave nájdete cyklistické trasy po celom meste i okolí s príjemnými zastávkami.

 

Pláž v Keszthely.

 

Iný deň si môžete pozrieť kaštieľ Helikon, ktorý je so 101 miestnosťami druhým najväčším a najnáročnejšie zrekonštruovaným kaštieľom v Maďarsku. Vonkajšie záhrady barokového kaštieľa rodiny Festeticsovcov sa stále ešte rekonštruujú, ale múzeum kaštieľa vybudovaného v 18. storočí je k dispozícii za 2000 forintov (6,70 eur, priemerný kurz je 300 forintov za euro).

 

 

Z kaštieľa sa vydáte po hlavnej ulici, kde máte na každom kroku múzeá: sú malé, za pár eur a je ich veľa. Múzeum exotických zvierat, motýľov, mučenia, hororu, kočov, erotiky, cadillakov, múzeum marcipánu, môžete vidieť slimačí parlament alebo múzeum Balatonu. A zakončiť to kávou a zmrzlinovými pohármi v príjemnej kaviarni na konci hlavnej ulice Kossuth.

 

 

Múzeá a kaviareň v Keszthely. 

 

 

2. Pláž na športovanie Vonyarcvashegy

Pláž, ktorá od roku 2008 do roku 2011 dostala každý rok modrú vlajku, nie je na leňošenie. Miestni vám povedia, že je to najaktívnejšia pláž v okolí. Vo vode máte nafukovací zábavný svet, sieť, kde si môžete zahrať volejbal vo vode, preliezky, vodnolyžiarsky vlek a na pláži tobogán.

 

Športovanie na pláži.

 

Vstupné nie je vysoké, ale za atrakcie si platíte – od 70 centov za jazdu na tobogane až po 16 eur za vodné lyžovanie. Pláž, ktorá má čistú vodu, čisté pláže, výborné služby a žije diskotékami až do ranných hodín je aj krásne upravená. V roku 2008 získala titul pláže s najkrajšími kvetmi. Ak sa chcete najesť mimo pláže, v dedine, kde žije asi 2000 obyvateľov, nájdete niekoľko skvelých reštaurácií s výbornými vínami z okolitých viníc. A to za deci vína zaplatíte 50 centov. Zakončiť to môžete príjemnou vychádzkou na dve rozhľadne.

 

 

Vstup na pláž 750 forintov dospelý (2,50 eur), 350 dieťa (1,20 eur)

tobogan jedna jazda 200 forintov (0,70 eur)

zábavný svet 1990 na hodinu (6,70 eur)

vodné lyžovanie za člnom alebo na vleku od 1000 do 5000 eur za hodinu (3,40 – 16,70 eur)

 

Pláž v noci.

 

3. Maďarské Provensálsko Tihany

Maďarský poloostrov Tihany, ktorý je od pláže Vonyarcvashegy asi 50 kilometrov, je slávny levanduľovými poliami. Na poli si môžete za poplatok levanduľu sami nazbierať alebo si ju kúpiť v prístave a neskôr si na okraji obce prezrieť múzeum v levanduľovom dome a ochutnať levanduľový zmrzlinu. Potom vám bude jasné, prečo sa tejto časti Balatonu hovorí maďarské Provensálsko.

 

 

 

V meste si pri paprikovom dome môžete pozrieť Benediktínske opátstvo a od davu turistov sa vzdialiť do lesov. Na hodinovej turistike nájdete vrch s krásnymi vinicami (óvár), pozriete si zvyšky ciel pustovníkov v skalách, ktorí tu žili v 11. až 14. storočí. Dnes sú tam ešte tri cely, ostatné v roku 1952 pochoval zosuv skál. Z lesa sa dostanete do prístavu a odtiaľ naspäť k opátstvu.

 

Opátstvo v Tihany.

 

 

Óvár v Tihany.

 

Prístav Tihany.

 

Po severnej časti Balatonu nemusíte chodiť autom, všetky zaujímavé miesta i mestá spájajú kilometre cyklistických trás. A zakaždým si môžete dať oddych na niektorej z priľahlých pláží. 

 

 

Prečítajte si aj Lepšie ako all inclusive je lokálne exclusive

 

 

 

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.