BRATISLAVA. Metlobal, plne kontaktný loptový kolektívny šport, inšpirovaný hrou z príbehov Harryho Pottera, sa počas víkendu v hlavnom meste predstaví na medzinárodnej úrovni. Premiérový ročník turnaja Broomtislava privíta vyše 150 hráčov ôsmich tímov zo šiestich európskych krajín. TASR o tom informovali organizátori podujatia z bratislavského metlobalového tímu Pressburg Phantoms.

 

Jediný zmiešaný šport na svete

"Diváci budú môcť naživo vidieť metlobalové zápasy a dozvedieť sa viac o tomto netradičnom športe. Chceme predstaviť bratislavský tím Pressburg Phantoms a priblížiť metlobal slovenskej verejnosti. Dúfame, že nám turnaj pomôže získať nových hráčov a dopomôže ku vzniku ďalších tímov na Slovensku," uviedol za organizátorov Martin Mornár.

Ako vysvetlil, metlobal alebo quidditch, ktorý vznikol pred 12 rokmi v USA, je jediný zmiešaný kontaktný šport na svete. V sedemčlennom tíme hrajú spolu muži aj ženy, pričom na ihrisku môže mať tím maximálne štyroch hráčov rovnakého pohlavia.

Cieľom hry je skórovať góly cez obruče umiestnené na súperovej polovici ihriska. „Hráč môže hrať iba s loptou určenou jeho pozícii a musí mať metlu. Vyhráva ten tím, ktorý má po skončení hry najvyššie skóre," objasnil Mornár s tým, že zápas môže ukončiť chytenie tzv. snitchu – zlatej strely, pripnutej na šortky nestranného nosiča.

 

Hecovanie pred zápasom. Foto TASR - Michal Svítok

 

V nedeľu sa hrá finále

Tímy z Poľska, Českej Republiky, Rakúska, Holandska, Slovinska a Slovenska budú rozdelené do dvoch základných skupín a počas soboty odohrajú dvanásť zápasov. „V nedeľu (19.8.) sa podľa výsledkov tímy rozdelia do 'pavúka' a vo vyraďovacej fáze budú súťažiť o turnajové prvenstvo," dodal Mornár.

Dejiskom turnaja Broomtislava bude Športový areál Pavla Gleska pri Mladej Garde. Prvý zápas odohrajú v sobotu o 9.30 h, finále v nedeľu o 17.00 h. Vstup na turnaj je pre divákov voľný.