BRATISLAVA. V bratislavskom Primaciálnom paláci po roku opäť potečie krv pre dobrú vec. V piatok sa tu totiž bude od 8.00 do 12.00 h konať tradičná Vianočná kvapka krvi na pomoc chorým deťom. "Všetkých srdečne pozývam, aby prišli a darovali krv pre dobrú vec," povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Podujatie organizuje občianske združenie Deťom pre život pod záštitou hlavného mesta v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR. 

Na podujatí odovzdajú úspešným dražiteľom i dresy slovenských športovcov. Do konca novembra sa záujemcovia totiž mohli uchádzať o tie od hokejistov bratislavského Slovana či o dres s podpisom Petra Sagana. Dresy budú odovzdané priamo na Vianočnej kvapke krvi.

Výťažok z dražby pôjde na podporu detských onkologických pacientov a pre ich rodiny, na individuálnu pomoc a na projekt celoročnej prevádzky Auta pre deti. Pri jednom odbere, ktorý trvá päť až desať minút, odoberú zdravotníci 400 až 500 mililitrov krvi. Darcovia sa nesmú liečiť na žiadne chronické ochorenie, žena nesmie mať menštruáciu a nesmie byť po pôrode. Doma si nemožno zabudnúť občiansky preukaz a preukaz poistenca. Po odbere si treba oddýchnuť jednu až dve hodiny, napiť sa a najesť.

 

Prečítajte si aj Syna s popáleninami neodniesli rodičia do nemocnice, dostali päť rokov