KOŠICE. Slovensko dnes získalo novú blahoslavenú. Stala sa ňou Anna Kolesárová, ktorú 22. novembra 1944 zastrelil vojak sovietskej armády. Šestnásťročné dievča zomrelo, aby si zachovalo nevinnosť. Dekrét o jeho mučeníctve schválil v marci pápež František. Ako pre médiá uviedol vicepostulátor v kauze Juraj Jurica, ide o prvú laičku, ktorá je na Slovensku blahorečená. Rodáčku z Vysokej nad Uhom pri Michalovciach blahorečili počas slávnostného obradu na štadióne TJ Lokomotíva v Košiciach. Podľa organizátorov sa na ňom zúčastnilo viac ako 30-tisíc ľudí.

 

Blahorečenie Anny Kolesárovej v Košiciach na štadióne Lokomotívy. Foto TASR – Milan Kapusta

 

Blahoslavená pre živú vieru

Slávnostnému obradu predsedal legát pápeža Františka, kardinál Angelo Becciu, nový prefekt Kongregácie pre kauzy svätých. Ako pre médiá povedal, je veľmi rád, že svoju službu začal touto slávnosťou. "Cítim, že za svoju ochrankyňu si mám zobrať našu blahoslavenú Annu. Slávnosť bola nádherná, dojal ma veľký zástup ľudí, ktorí sú pohnutí vierou. Tiež ma dojalo, že história príbehu bola objavená skupinou mladých ľudí. Mojím posolstvom pre nich je: objavte najprv Boha a následne všetko príde. Takisto aj život čistoty," uviedol kardinál.

"Anka už teraz nepatrí len východu, ale patrí celému Slovensku, ba dokonca celej cirkvi a celému svetu, pretože jej príklad sme rozpovedali. Ona nie je veľká, lebo bola zavraždená. My jej dávame titul blahoslavená práve preto, že mala živú vieru a živý vzťah s Bohom," povedal Bernard Bober, košický arcibiskup – metropolita.

Podľa rektora Pastoračného centra Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom Pavla Hudáka je Anna Kolesárová nádejou pre rodinky. "Zároveň odovzdala posolstvo o čistej láske. Zomrela pre čistotu. Žene patrí úcta a práve úctou k žene sa muž učí byť mužom," pripomenul.

 

Prečítajte si

 

Svedectvá 38 svedkov

Jurica spresnil, že sobotňajšia udalosť je výsledkom cirkevno-právneho procesu, ktorý v Košiciach prebiehal od roku 2004 do roku 2011. "Na území Košickej arcidiecézy bol vytvorený tribunál v počte 15 osôb, skúmal, či príbeh Anny Kolesárovej, ktorá položila život brániac svoju čistotu, spĺňa všetky kritériá a či naozaj bola motivovaná svojou vierou," pripomenul s tým, že Anna Kolesárová bola veriace katolícke dievča. V rámci procesu blahorečenia boli prísahou dané svedectvá 38 svedkov.

"V uplynulých týždňoch či mesiacoch nebolo úplne pochopené, že dnešná slávnosť si má uctiť aj všetky ženy, ktoré boli obeťou brutálneho a nespravodlivého násilia, ktoré na nich bolo spáchané. Má poukázať na hodnotu nielen žien, ale aj mužov, ktorí dokážu a majú k sebe preukazovať rešpekt a úprimnú, čistú lásku," uzavrel.

Slovensko zažilo slávnosť blahorečenia po roku. Ide o akt, ktorým po potrebnom procese pápež dovolí, aby sa Božiemu služobníkovi preukazoval verejný cirkevný kult. Anna Kolesárová sa narodila 14. júla 1928 vo Vysokej nad Uhom v okrese Michalovce. Jej život poznačilo rozhodnutie, ktoré si sama zvolila - radšej smrť než stratu panenstva. Jej hrob je dodnes cieľom pútnikov z celého Slovenska, najmä z radov mládeže.