Naša pozvánka do Klubu knihomilov zastihla Vandu Rozenbergovú v Spojených štátoch. Čo sa v čase Bibliotéky, knižnej jesene a množstva predvianočných knižných debát nestáva často – teda v prípade spisovateľov. „Na Bibliotéke som nebola. Veľa som v posledných mesiacoch cestovala a aj na Slovensku mám v podstate dva domovy - v Piešťanoch a v Prievidzi,“ vysvetlila Vanda.

Sme teda radi, že si našla čas a príde s nami debatovať o knihách. Tie jej sa stali neodmysliteľnou súčasťou finálovej desiatky literárneho ocenenia Anasoft litera. Naposledy - Tri smrtky sa plavia. Rok predtým sa do finálovej päťky dostala kniha Muž z jamy a deti z lásky. No a v roku 2016 Slobodu bažantom. Ak niektorú z kníh máte doma, máte tak trochu doma aj jej obrazy. 

„Maľovanie je súčasť môjho života, snažím sa nejako uživiť. Z lásky k farbám sa stala práca. Je to prirodzené, v knižnici už nepracujem. Mrzí ma to a aj mi knižnica chýba, ale časovo to bolo nezlučiteľné so spôsobom života aký mám a neschopnosťou ráno vstať a ísť do roboty v stanovený čas. Bolo to pre mňa už nesmierne zložité. Veľa pracujem v noci a naozaj nebolo možné stíhať písať, cestovať na besedy, kresliť, mať rodinu a chodiť denne do práce. Knižnica nie je práca, je to koníček, raj na zemi.“

 

Foto - facebook VR

 

Ako Vanda prízvukovala, obrazy sú neoddeliteľnou súčasťou písaného, čo nám vysvetlí v Klube knihomilov, v stredu 22.1.

Keď sme sa jej pýtali na tipy na čítanie, knihy, ktoré ju najviac ovplyvnili v poslednej dobe, odpovedala: „Pri otázke o knihách mám vždy okno: D...som na cestách aj teraz a so sebou mám len jednu rozčítanú knihu: Není, od Mariusza Szczygieła. Inak zbožňujem Karl Ove Knausgårda a celý ten jeho boj!“

Ak patríte medzi fanúšikov Vandy Rozenbergovej, tešiť sa tento rok môžete na novú knihu. Akú? Aj na to sa jej spýtame už 22. januára. Príďte medzi nás!

 

 

V Klube knihomilov sa dozviete oveľa viac, napríklad aj odpovede na otázky:

- Ako a prečo sa zaplietla s Websterovcami? 

- Čo chystá a či chystá aj výstavu svojich obrazov? Prečo sú neoddeliteľnou súčasťou jej písania?

- Čo milovala v knižnici a prečo jej práca bibiliografky chýba?

- Prečo podporuje dídžejov a je v komunite klubberov? Ako hudba ovplyvňuje jej život a písanie?

 

Tešíme sa na vás v Klube knihomilov, v stredu, 22.1.2020  v Kafé Lampy v Petržalke. Vstup je voľný. Ak si chcete byť istí, že zostane voľné miesto aj pre vás, rezervujte si ho na kafelampy@kafelampy.sk.

 

Okrem Vandy, prijali pozvanie aj dve ďalšie zaujímavé dámy:

Simona Prokopec Fochlerová, ktorá pracuje v Rádiu Devín a od roku 2018 vedie literárnu cenu Anasoft litera. Pracovala na viacerých kultúrnych projektoch.  Nám príde do Klubu knihomilov porozprávať o tom, prečo treba spisovateľov oceňovať, ako bude prebiehať 15.ročník Anasoft litera a pridá aj zopár tipov na čítanie.

No a do tretice dáma, ktorá je dôkazom toho, že čítanie baví aj ľudí z oblasti hoteliérstva. Ivana Havranová viedla desať rokov rôzne hotely, no a dnes svoje skúsenosti posúva ďalej.  Pred pár rokmi stála pri zrode Expertklubu, ktorý vzdeláva líniových zamestnancov hotelov a reštaurácii. Dokonca spustili projekt, v ktorom hľadajú Hviezdy hotelov a reštaurácii. Žena, ktorá oceňuje prácu čašníkov, recepčných či chyžných sa čítaniu venuje denne. V Klube knihomilov ju spoznáme práve cez čítanie a jej osobný rebríček najobľúbenejších kníh. Ivana za nami pricestuje zo Žiliny.