Tým obalom sú, samozrejme, naše šaty. Tie dokážu naše nedostatky zakryť alebo zvýrazniť. „Rozmýšľali ste, ako módne trendy vznikajú?“ opýta sa počas zážitkových raňajok Business Fashion Trends 2017 stylistka Andrea Ziegler.

Tak prečo je zrazu tento trend in? Na prednáške sa dozvieme, že trendy sa plánujú dva roky dopredu. Najprv farby, potom látky, ktoré sú predvádzané na výstave v Miláne. V súčasnosti sa napríklad do módy vrátil zamat. „Pozor, zamat a satén sú látky, ktoré zvýraznia všetko, aj to, čo by ste chceli skryť,“ varuje Ziegler.

 

Jeseň - zima 2017/2018 značky Mila Schön v Miláne. Foto - TASR/AP 

 

Farby

A čo ak nám farba, ktorá je moderná, nepristane? Napríklad moderná jabĺčkovo-zelená? „Keď sa vám nejaká farba nehodí, nemusí byť prvoplánová, niekde zakomponovaná pri tvári, ale môžete ju napríklad použiť ako doplnok na kabelke,“ radí stylistka.

Elegantnou farbou je čierna, tá je však podľa Ziegler veľmi striktná a preto radšej odporúča tmavomodrú, ktorá je vďačná, ale aj elegantná. Najmä do práce.

„Červená je vášnivá, ale aj agresívna,“ upozorňuje. Zase hnedá, keďže je farbou zeme, evokuje pohodlie a to znamená, že v práci znižuje rešpekt a autoritu.

„Je veľmi dôležité, čo máte na tvári, a v jej blízkosti, lebo správny odtieň rúžu, či mejkapu, šatky, či blúzky môže váš vzhľad osviežiť alebo na opak – pridať vám na rokoch,“ upozorňuje Ziegler. Odporúča tiež zvážiť, komu sa k farbe pleti viac hodí biela, komu krémová a podľa toho kupovať napríklad blúzky.

 

Foto - pinterest,com

 

Postava ako jablko, banán, hruška či jahoda?

Najdôležitejšie je vedieť pozrieť sa na seba kritickým okom, aby sme si určili, čo je „hendikepom“ našej postavy a to nezvýrazňovali, ale naopak – správnym oblečením zakryli. Trikov je dosť.

Tak teda prvý krok: zhodnoťte sa, akú máte postavu. Vaša postava pripomína jablko, banán, hrušku alebo jahodu?

Oscar de la Renta. Foto - TASR/AP
 

 

Krycí manéver – blúzka

Ako sa dá manévrovať s blúzkami? „Blúzka môže byť vpredu kratšia, vzadu dlhšia, pokiaľ chcete zakryť plnšie boky a zadok,“ radí koučka.

Pokiaľ máte postavu hrušky, čiže úzke ramená v porovnaní s pásom a bokmi, riešením bude upútať pozornosť práve na zväčšené ramená. Ten trik sa dá dosiahnuť blúzkou s volánmi a vypchávkami. Naopak – žene so širokými ramenami žiadne volány nepristanú. „Volány, svetlá farba to nie je nič pre tých, čo potrebujú skorigovať,“ zdôrazňuje Ziegler.

Našu pozornosť pútajú aj výstrihy: tie v podobe písmena V vytiahnú krk, guľaté – skrátia.

Pokiaľ máte krátke nohy, nemali by ste nosiť dlhé blúzky. Dlhými blúzkami totiž nohy ešte viac skrátite.

 

Foto - pinterest.com

 

„Sracaky“

A čo tak široké nohavice so zníženým sedom? „Takzvané sracaky pri širokých bokoch sú absolútne nevhodné!“ varuje Ziegler. Ale pre tých, čo majú krátke nohy riešenie má: „Dá sa to trocha oklamať, keď si k sracakom dáte topánky na vysokých opätkoch a k tomu krátku bundu,“ vysvetlí. A tak Ziegler ukáže, že aj tie ležérne nohavice môžu vyzerať zaujímavo a získať elegantný vzhľad. Na ulicu a do práce absolútne nepatria legíny, podľa Ziegler patria jedine do fitka.

 

Kreácie značky DKNY na jar 2017. Foto - TASR/AP 

 

Aké šaty?

Typ postavy v tvare jahody by sa mal vyvarovať ozdôb pri krku. „Ženám s takou postavou pristanú prekladané sukne a hore tmavšie oblečenie,“ napovedá Ziegler.

Asi najväčšou výzvou je obliecť ženu, ktorá má postavu ako jablko. Tu stylistka jednoznačne odporúča, aby si ženy v žiadnom prípade nedávali opasok, ktorý zvýrazní široký pás. „Ženám tohoto typu pasuje antický strih, odrezaný pod prsiami a keďže väčšinou majú pekné nohy, mali by ich ukázať,“ radí. Ideálnym riešením sú šaty so strihom v podobe písmena A.

 

Jeseň - zima 2017/2018 Dolce&Gabbana. Foto - TASR/AP  

 

Pásiky

Žena s postavou banána si môže dovoliť tvarované, hutné oblečenie a môže sa pohrať s pásikmi. Treba si však dávať pozor, pretože pásiky, ktoré sa ťahajú pozdĺž šiat môžu opticky rozšíriť alebo zúžiť postavu (podľa toho, v akej vzdialenosti od seba pásiky sú).

 

Foto - pinterest.com

 

Saká

Vo formálnom, pracovnom oblečení, si viacerí obliekajú saká. Najelegantnejšie sú podľa koučky saká s jedným gombíkom. Ženám so širšími bokmi odporúča, aby si nekupovali saká s vreckami našívanými na saku  - tie totiž pridávajú na objeme a zase trištvrťový rukáv predĺži ruku. Na záver Ziegler radí, aby sa každá žena, pred tým ako si niečo na seba kúpi, alebo nastajluje pred odchodom z domu dala odfotiť. „Poproste niekoho, aby vás odfotil, len tak reálne uvidíte, ako v danom oblečení vyzeráte, lebo keď sa pozeráte v zrkadle, vnímate sa inak ako v skutočností vyzeráte“.

 

Jeseň - zima 2017/2018 značky Emporio Armani. Foto - TASR/AP   

 

.

Prečítajte si aj Trendy sú zdravé vlasy, podobné detským, hovorí majsterka Európy v kreatívnych večerných účesoch