Od roku 1989 máme všetci rovnakú šancu zobrať svoj osud do vlastných rúk. Urobiť maximum preto, aby sme nemuseli tak slovensky závidieť, či sa sťažovať (nepíšem o privatizéroch a vyvolených „tiež podnikateľoch") . Všetci máme rovnakú šancu sa  priblížiť inšpiratívnym príbehom úspešných ľudí. Urobiť maximum, aby sme nepatrili do skupiny frustrovaných hejterov, ktorí pod statusy úspešných vypisujú reči o zbohatlíkoch. (slovník.sk zbohatlík, -a, mn. č.- ci muž. r. kto rýchlo, obyč. nestatočným spôsobom zbohatol). Napríklad len preto, že niekto má na dovolenku a je úplne jedno za koľko.  

Aj v našej krajine žije množstvo ľudí, ktorí nám môžu byť príkladom. Buď na sebe tvrdo pracujú celý život alebo sa vzdelávajú, či často oboje. Nie,  „nepochádzajú z dobrých pomerov“. Všetko čo majú, si zarobili vlastnými rukami a nikto im nič nedaroval. Za mnohými ich dovolenkami sú neuveriteľné životné príbehy, ktoré sa často začali pri vreci so zemiakmi na mesiac, či bez strechy nad hlavou s malým dieťaťom v náručí.  Vďaka týždňov bez víkendov a rokmi prežitých v práci, či rodinných firmách si dnes môžu dovoliť napríklad cestovať. Mali by nám byť inšpiráciou. Inšpiráciou vzdelania, tvrdej práce na sebe samých a pracovitosti.

Poznám úspešných ľudí, ktorí začínali pri minimálnej mzde. Áno, nestačila im. Nesadli si však za sociálnu sieť, do ktorej vložili vlastnú frustráciu, ale nastúpili do školy a tvrdou prácou na sebe a vzdelávaním dokázali to, čo im nejeden Slováčisko závidí. Niekto, kto má aj o dvadsať rokov menej napíše, že toto nie je bežný život rodiny na Slovensku, ktorá žije z minimálnej mzdy. Neznámy, oveľa mladší človek, ktorý v ich veku má už dnes ďaleko viac, ako mali oni v časoch, keď začínali bez strechy nad hlavou a s jedným pomarančom pre dieťa na týždeň. Všetci sme si tu už boli rovní pred rokom 89. Nemôžeme sa hnevať na tých, čo mali aj šťastie v živote, ktorému však vlastným prístupom k životu išli oproti. K tomu pridali pracovitosť.  Kým oni však mali v nedeľu na stole zemiaky, takí čo jedli rezne, im boli inšpiráciou.

Mnohí z úspešných žili pred dlhými rokmi ďaleko ťažšie ako ich dnešní hejteri. Čestných , pracovitých ľudí aj so šťastím je v krajine veľa. Len sa treba poobzerať a nechať sa inšpirovať. Frustrovaným hejtovaním na sociálnych sieťach ešte na dovolenku nikto nezarobil.  S manželom máme pred 50. Vždy dcére pripomíname, že život je aj o šťastí a ak bude čestná, pracovitá, múdra a vzdelaná, šťastie jej pôjde oproti a ona ho už musí iba chytiť pevne a pracovať na sebe celý život.  A potom musí pomáhať ďalším, ktorí na tej ceste oproti sú.  A toto naozaj pred rokom 1989 nebolo možné, pokiaľ sme netrčali niekomu z KSČ zo zadku.

V Kremnici mám  priateľku. Mladá rodina, ktorej nikdy nikto nič nedaroval. Obdivujem ju už viac ako 10 rokov, čo v takom neľahkom kúte krajiny dokázali a ako bojujú. Aj tam im ľudia závidia. Nikdy som ju však nevidela hejtovať úspešných ľudí po internete. Naopak, inšpirujú ju.

 

Prečítajte si aj  Slovenskí dôchodcovia na Kanároch nie sú