Mapu slovenskej módy a dizajnu predstavili módna návrhárka Dana Kleinert a Zuzana Bobíková zo Slovak Fashion Council v krásnom obchodíku s lokálnym dizajnom Slávica. Krstnou mamou mapy bola slovenská móda ikona a milovníčka dizajnu Tamara Šimončíková - Heribanová, ktorá mapu pokrstila ústrižkami textílií, koží a kúskami tenisiek od slovenských návrhárok a návrhárov.

 

Krstili módna návrhárka Dana Kleinert (vpravo) a krstná mama Tamara Šimončíková - Heribanová. Foto – Janka Črepová

 

Módny turizmus 

Ak máte chuť zažiť niečo krásne, zoberte do ruky módnu mapu, vydajte sa na prechádzku mestom a objavujte jeden obchodík za druhým. Spoznáte unikátne slovenské dizajnshopy, talentovaných módnych návrhárov, môžete si kúpiť slovenské módne oblečenie a doplnky. Mapa je určená nielen pre Bratislavčanov, ale aj pre mimobratislavských návštevníkov a turistov.

 

Foto – Janka Črepová

 

Bratislava sa týmto krokom pridáva k iným svetovým metropolám, ktoré aktívne podporujú vlastný „módny turizmus". Návrhárka Dana Kleinert vidí nevyhnutnosť a zároveň potenciál v rozvoji módneho systému a kreatívneho priemyslu na Slovensku.

"Kvalitné predajné miesta a možnosti prezentácie dizajnu sú nutné pre zdravý módny ekosystém, umožňujú udržateľnosť fungovania lokálnych ekonomík a v neposlednom rade sú obrazom nášho mesta," dodáva riaditeľka Slovak Fashion Council. Fashion map je naozaj užitočná pomôcka či už pre samotných dizajnérov, ale aj pre turistov a zákazníkov. Ak ste doteraz hľadali dizajnérske obchody, nemali ste šancu. Zostávalo vám iba chodiť po uliciach a veriť, že na niečo natrafíte. Vďaka módnej mape nájdete predajné miesta a lokálne obchodíky pekne pohromade a môžete sa v nich ľahko zorientovať. 

 

Foto – Janka Črepová

 

 

Premiéra v Londýne

Bratislava Fashion Map bola síce predstavená v Slávici, no svoju predpremiéru zažila vo veľkom štýle počas Londýnskeho týždňa módy. Slovak Fashion Council ju predstavil publiku na konferencii V4 Fashion, kde zožala veľké uznanie. Navyše treba dodať, že módna mapa prezentuje našu krajinu naozaj dôstojne a jej dizajn je „rýdzo slovenský“. Vytvorilo ju slovenské grafické štúdio Provocation Bureau, font písma pochádza taktiež od slovenského grafického dizajnéra Jána Filipka a má názov „Rukou“.

Na krste Bratislava Fashion Map vyjadrila mape svoju podporu aj Zuzana Šajgalíková, riaditeľka odboru pre kultúru a cestovný ruch z Bratislavského samosprávneho kraja, ktorý je partnerom mapy: „My sme presvedčení, že pridanou hodnotou Bratislavy ako metropolitného regiónu je takýto druh kultúrneho turizmu, keďže naši dizajnéri majú naozaj čo ponúknuť svetu. Mapa je toho jasným dôkazom.“ Slovak Fashion Council plánuje mapu zverejniť v zaujímavej forme na internete a tiež ako mobilnú aplikáciu.

Krstná mama Tamara Šimončíková - Heribanová na záver krstu mapu zhodnotila takto: „Táto výnimočná mapa zaostruje na to najlepšie zo slovenskej módy a dizajnu a je tu pre každého, kto sa zaujíma o našu odevnú kultúru- estetično, nápaditosť, kvalitné prevedenie. V širokom, ale prísne zostavenom diapazóne ateliérov, galérii, obchodov i podujatí ponúka vyváženú túru pre najnáročnejších odborníkov z odvetvia, milovníkov úžitkovej krásy či turistov, ktorí sa so slovenským módnym priestorom len zoznamujú."

 

Foto – Janka Črepová

 

Mapu budú každý rok aktualizovať

Momentálne je mapa k dispozícii v počte 5000 kusov a môžete si ju vyzdvihnúť v ktoromkoľvek z dizajnérskych obchodov, ktoré sú na mape, ale aj v informačných centrách BKS. Mapa bude, samozrejme, k dispozícii aj počas fashion eventov. Už teraz je zrejmé, že sa rýchlo rozchytáva a preto sa pripravuje jej dotlač. Slovak Fashion Council vidí mapu ako dlhodobý projekt, preto ju plánuje každý rok aktualizovať. Takto môžu stále pribúdať na mape nové miesta prezentujúce lokálny dizajn a mapa bude vždy odrážať aktuálny stav.

Ak chcete spoznať a podporiť slovenský módny dizajn, navštívte už túto sobotu 1. apríla Kontajner na Riviére v bratislavskej Karlovej vsi. Od 13.00 do 20.00 pre vás Slovak Fashion Council organizuje Jarné dizajnérske nákupy so značkami: Dana Kleinert, Sharka Bosakova, Lenka Sršňová, Tikoki, Matt&nat, Odivi, Metraz, Puojd, Mylo, Soolista, Jana Mináriková a mnohými ďalšími.

 

Foto – Janka Črepová

.

Prečítajte si aj Vedeli ste, že hnedá znižuje autoritu, volány rozširujú a správny strih vám uberie aj tri kilá?