NEW YORK. Približne 225 miliónov žien chce odložiť nové tehotenstvo, alebo už ďalšie nechcú, nemajú na to možnosť. Nemajú totiž prístup k potrebným informáciám a službám, respektíve v ich rozhodnutí ich nepodporuje životný druh či prostredie, v ktorom žijú.

Uviedla to webová stránka Organizácie Spojených národov v súvislosti s dnešným Svetovým dňom populácie, ktorý pripadá na 11. júla. Dnes je preto v Londýne summit o plánovanom rodičovstve (Family Planning Summit) na tému "Plánované rodičovstvo - Dať populáciám schopnosť konať a prispievať k rozvoju krajín".

 

Foto - archív zvm

 

Ženy v 69 najchudobnejších krajinách

Tieto ženy, ktoré nemajú prístup k antikoncepčným prostriedkom, prípadne len obmedzený, žijú v 69 najchudobnejších krajinách sveta. Prístup k plánovanému a bezrizikovému rodičovstvu predstavuje základné právo, uviedla OSN.

Svetový deň populácie sa prvýkrát do kalendára dní dostal v roku 1989 na podnet Správnej rady Rozvojového programu OSN s tým, aby sa ním pripomínal 11. júl 1987: v ten deň dosiahol počet obyvateľov planéty Zem päť miliárd. 

Valné zhromaždenie OSN v rezolúcii 45/216 z decembra 1990 rozhodlo, že 11. júla sa každý rok bude pripomínať Svetový deň populácie s cieľom upriamiť pozornosť verejnosti na problematiku populácie, najmä jej postojov k životnému prostrediu a rozvoju.

 

Generálny tajomník OSN Kofi Annan drží na rukách novorodenca Adnana Neviča v prítomnosti jeho matky Fatimy Nevičovej (vľavo dole) 12. októbra 1999 v sarajevskej nemocnici. Malý Adnan sa stal 6-miliardtým obyvateľom našej planéty.  Foto - TASR/AP

 

S chlapčekom nás bolo 6 miliárd 

O niekoľko rokov neskôr, 12. októbra 1999, sa v sarajevskej nemocnici dve minúty po polnoci narodil chlapček, s ktorým dosiahla svetová populácia šesť miliárd. Novorodenca s hmotnosťou 3,5 kilogramu priviedla na svet bosnianska prvorodička Fatima Nevičová z mesta Visoko.

Vtedajší generálny tajomník OSN Kofi Annan slávnostne vyhlásil sarajevského novorodenca za pozemšťana s poradovým číslom šiestej miliardy na symbolickom mieste - v Koševskej nemocnici. Práve tá bola počas bosnianskej vojny v prvej polovici 90. rokov 20. storočia miestom, kde sa rodili noví Sarajevčania, aj keď obliehané mesto delostrelecky ostreľovali Srbi.

Svetový deň populácie sa v roku 2011 niesol v očakávaní narodenia sedemmiliardtého človeka na Zemi. Túto udalosť 31. októbra 2011 nahlásili dve mestá v Ruskej federácii - Kaliningrad a Petropavlovsk-Kamčatskij na Ďalekom východe - a rovnako aj Filipíny a India. 

 

Foto - pixabay.com

 

Sedem miliárd ľudí

UNFPA vybrala 31. október 2011 za deň, keď sa narodí sedemmiliardtý človek na Zemi. Stal sa ním chlapec Alexandr, ktorý sa ako prvý narodil v Petropavlovsku-Kamčatskom. Pri pôrode mal hmotnosť 3600 gramov, jeho matke Marine Bogdanovej v ten deň odovzdali certifikát o udalosti.

Populačný fond OSN (UNFPA) je medzinárodnou rozvojovou organizáciou, ktorá vo svojich aktivitách podporuje právo na zdravie každého jedinca. Jednotlivým štátom a vládam na ich žiadosť ponúka podporu pri používaní faktov o stave populácie, aby mohli formulovať svoje politiky a programy na znižovanie chudoby a na podporu trvalo udržateľného rozvoja.

UNFPA pomáha jednotlivým vládam zbierať, spracovávať a analyzovať demografické údaje, aby správne stanovovali populačnú tendenciu.

Vo svojej práci sa UNFPA riadi aj závermi Medzinárodnej konferencie o populácii a rozvoji (ICPD) z roku 1994 v Káhire. Jej účastníci zo 179 krajín sa zhodli, že treba uspokojiť potreby všetkých ľudí v oblasti vzdelávania a zdravia vrátane reprodukčného zdravia, čo je jednou zo základných podmienok na aplikovanie trvalo udržateľného rozvoja. Delegáti prijali Akčný program na spomalenie demografického vývoja na Zemi na ďalších 20 rokov.

 

Prečítajte si aj Prezidentovi Kiskovi sa narodil syn Martin