WASHINGTON, BRATISLAVA. Oproti americkému fotografovi Nickovi Utovi bežalo niekoľko žien a detí, vydesené a v bolestiach. V júni 1972 utekali z dediny severozápadne od mesta Saigon potom, čo na ňu juhovietnamské sily zhodili bojovú zápalnú látku napalm, aby sa zbavili Vietcongu. Nick Ut v ten deň urobil fotografiu, ktorá sa stala symbolom vojny vo Vietname a zmenila predstavy sveta o tom, čo sa tam deje.

 

 

Medzi deťmi, ktoré z dediny utekali, bolo aj deväťročné vietnamské dievčatko Kim Phuc. Bolo nahé, šaty, ktoré sa na nej zapálili, odhodila a kričala, že je to horúce. „Myslela som, že zomriem, také to bolo horúce,“ povedala neskôr. Fotograf Nick Ut ju autom previezol do nemocnice a na svoj novinársky preukaz jej vybavil ošetrenie. Zachránil ju.

 

Fotograf Nick Ut.

 

Fotografia sa na druhý deň objavila na titulke New York Times, stala sa súčasťou prezidentskej predvolebnej kampane a do ulíc vyhnala mnohí ľudí, ktorí protestovali proti vojne. Fotograf Nick Ut za ňu dostal Pulitzerovu cenu.

 

 

Kim Phuc však celý život trpela bolesťami. Popáleniny a jazvy má na tretine tela.  Po viac ako 40 rokoch pricestovala Kim do Spojených štátoch, aby sa zbavila jaziev a bolesti. 

 

 

„Toľko rokov som myslela na to, že nebude mať jazvy a nebudem cítiť žiadnu bolesť. Teraz je tu pre mňa nebo na zemi,“ povedala podľa agentúry AP 52-ročná žena, ktorá sa lieči na Miami.  Od septembra tam  podstupuje laserovú liečbu pre obete popálenín. V nasledujúcich deviatich mesiacoch ju čaká sedem terapií. Pacientku má na starosti dermatologička Jill Waibelová. Verí, že procedúra by jej mala jazvy vyhladiť a uľaviť konečne od bolesti. 

 

Kim Phuc a dermatologička Jill Waibelová. 

 

Prečítajte si aj Najvytrvalejšou vojnovou korešpondentkou bola Gelhornová 

 

Podporte nás a stante sa clenkami klubu