BRATISLAVA. Vojaci na Tyršovom nábreží v Bratislave privítali Nový rok 2018, ktorý je zároveň 25. výročím vzniku Slovenskej republiky, ako aj Ozbrojených síl SR, vypálením tradičných novoročných delostreleckých sálv. Prvýkrát v histórii im velila žena - profesionálna vojačka z Michaloviec Tatiana Falisová.

 

Prečítajte si

Žena viedla prvý raz výmenu stráží pred Buckinghamským palácom

 

Tradícia spred rozdelenia Česko-Slovenska

"Novoročné delostrelecké salvy už k začiatku roka jednoducho patria. Je to istým spôsobom aj prepojenie histórie s novodobými dejinami ozbrojených síl, pretože táto tradícia siaha ešte do obdobia pred rozdelením Česko-Slovenska," uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš, ktorý sa spolu s ďalšími predstaviteľmi rezortu zúčastnil na slávnostnom akte na Tyršovom nábreží. 

Ozbrojeným silám SR pri ich významnom výročí zaželal úspešné plnenie úloh aj v nasledujúcich rokoch. "Verím, že tak ako doteraz, ich budú občania vnímať ako inštitúciu, ktorej môžu dôverovať, s vedomím, že ozbrojené sily sú tu vždy pre nich," zdôraznil šéf rezortu obrany.

 

 

Profesionáli z Michaloviec

Delostrelecké salvy boli tradične vypálené na rozkaz prezidenta SR, ktorý je zároveň hlavným veliteľom Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Profesionálni vojaci zo Samohybného delostreleckého oddielu z Michaloviec vypálili novoročné salvy zo 122-milimetrových delostreleckých húfnic HD-30.