Viete, prečo chce váš lekár poznať váš mikrobióm? Pretože sa objavil nový výskum a ten svedčí o predtým neznámych spojeniach medzi našimi mikróbmi a mnohými chorobami, vrátane obezity, artritídy, autizmu a depresií. A keďže začíname osvetľovať tieto spojenia, vidíme záblesky budúcich liečení.

Svet mikróbov je neskutočne zaujímavý, ako dokazuje nová kniha Počúvaj svoje brucho. Je to ďalšia zo série TED kníh: malé knihy, veľké myšlienky. Prináša množstvo zaujímavých faktov, o ktorých ste netušili, hoci vás ovplyvňujú každý deň.

Alergie, astma, obezita, akné – toto je len zopár neduhov, ktoré môžu vzniknúť (a byť vyliečené) organizmami žijúcimi v našom vnútri. Mikróbmi. Kľúčom je pochopiť, ako táto prelomová veda ovplyvňuje naše zdravie a nálady.

Kde všade žijú mikróby? Ako a čo vďaka nim získavame? Ako to vyzerá na našej pokožke, v nose, ústach, či v žalúdku?
Čo spôsobujú v našom tele antibiotiká?

Pravdepodobne ste počuli iba o zlých baktériách vo svojich ústach – o tých, ktoré môžu spôsobovať choroby ďasien a zubný kaz. Jedna z tých zlých baktérií sa nazýva Streptococcus mutans − tvor, ktorý rád požiera zuby.

 

 

Evidentne sa vyvinula spolu s poľnohospodárstvom, ktoré našu stravu obohatilo o uhľohydráty, najmä cukry. Rovnako ako domestikované krysy požierajú jedlo z našich odpadkov, domestikovala sa aj bakteriálna háveď a prežíva v našich telách. Našťastie, domestikované baktérie v našich ústach sú väčšinou prospešné, vytvárajú akési biofilmy, ktoré zadržiavajú zlé baktérie.

Naše ústne mikróby môžu dokonca pomáhať regulovať krvný tlak, pretože uvoľňujú naše artérie zmesou, ktorú pomáhajú produkovať, takzvaným oxidom dusnatým (s chemikáliou príbuznou oxidu dusnatému ste sa stretli v zubárskom kresle).

 

V knihe Počúvaj svoje brucho sa novátorský vedec Rob Knight spojil s oceňovaným vedeckým novinárom Brendanom Buhlerom, aby nám vysvetlili – s humorom a názornými príkladmi –, prečo sú zistenia o mikroorganizmoch v našich telách také dôležité.

Zdravie, nálady, spánkový režim, stravovacie návyky – dokonca aj to, s akou pravdepodobnosťou nás budú hrýzť komáre. To všetko môžu odhaliť maličké tvory žijúce v našich útrobách.

Autori tejto knihy ponúkajú jedinečný a prekvapivý pohľad do vnútra ľudského organizmu, vďaka ktorému môže každý lepšie pochopiť ako si zlepšiť zdravotný stav.

 

Prečítajte si aj Židovské dvojičky prežili hrôzy v Osvienčime