Ak si niekto myslel, že Peter Sagan je medzi kolegami či organizátormi Tour de France najobľúbenejší parťák, tak je po utorkových udalostiach úplne jasné, že žil vo veľkom omyle.

Rozhodnutie vylúčiť ho z ďalších pretekov je veľmi jemne povedané nespravodlivé. Na prvý pohľad sa naozaj zdalo, že do Marka Cavendisha Sagan vrazil lakťom a ten preto spadol do bariéry. Vtedy sa zdal úvodný trest primeraný, odobraté body za včerajšiu etapu, penalizácia 30 sekúnd. Potom však prišlo to naozaj šokujúce rozhodnutie o vylúčení.

Video, ktoré vzniklo niekoľko minút po správe o diskvalifikácii, totiž ukazuje celý incident úplne v inom svetle. Mark Cavendish stratil rovnováhu oveľa skôr ako Sagan vystrčil lakeť a do bariéry spadol bez cudzieho zavinenia. Sagan vystrčil lakeť len inštinktívne, aby udržal rovnováhu pred padajúcim súperom.

 

Prečítajte si aj

Je to naopak! Cavendish zrazil Sagana, toto video to dokazuje

 

Je smutné, že Mark Cavendish končí na Tour so zlomenou lopatkou, ale Peter Sagan s tým (okrem toho že bol pri tom) nemá nič spoločné! Tvrdý a nespravodlivý trest je vo svetle neskorších záberov aj penalizácia vo včerajšej etape, nieto ešte jeho vylúčenie z pretekov. To je jednoducho športový škandál. Teraz by mal Robert Fico písať listy organizátorom.

Tour de France 2017 Sagan vs Cavendish

Peter Sagan vtrhol do sveta cyklistiky ako veľká voda, vyhráva preteky, strháva na seba obrovskú pozornosť. Aj keď nevyhrá, je z neho takmer vždy najväčšia osobnosť akýchkoľvek pretekov, na ktorých sa objaví. Nie každému sa páči, že musí žiť v jeho tieni.

Je fakt, že Peter Sagan sa často nespráva ako najväčší sympaťák. Často odpovedá novinárom tak, že z toho potom nedokážu poskladať rozhovory, keď nemá náladu, pošle každého kade ľahšie.

Za všetko hovoria dve historky. Prvá, keď ho tento rok na jar natočil niekto v cieli ako sa “sťažuje”, že musí jazdiť s … (no tvrdý vulgarizmus).

A potom tá druhá, keď sa nestal športovcom roka, pretože časť novinárov, ktorí hlasujú, jednoducho nevie zniesť jeho často s aroganciou hraničiace maniere. Asi sa dá predpokladať, že na kolegov a organizátorov pôsobí často podobne.

TOTO VŠETKO VŠAK S PRETEKANÍM NA TOUR NEMÁ NIČ SPOLOČNÉ, PÁNI ROZHODCOVIA. Peter Sagan je výnimočný športovec a spôsob ako komunikuje so svojim okolím a zjavne aj s vami nie je dôvod na diskvalifikáciu z pretekov. Nikde v pravidlách sa nepíše, že cyklista, ktorý nie je rozhodcom sympatický, má byť viac potrestaný ako niekto iný.

Greipel mal najskôr premýšľať

Okamžite po incidente sa nechali počuť aj Saganovi kolegovia z pelotónu. Špurtérsky rival, Nemec André Greipel, dokonca vyhlásil, že Sagan už nie je jeho priateľom. Ak by ním skutočne bol, chvíľku by počkal a až potom by vynášal súdy. Sagan tam zjavne nie je obľúbený tak ako medzi fanúšikmi.

Greipel sa neskôr ospravedlnil, teraz je rad aj na rozhodcoch, aby svoje rozhodnutie prehodnotili. Sú aj iné spôsoby ako dať Petrovi Saganovi na známosť, že by sa mal skúsiť správať podľa ich predstáv. 

Rozhodnutie vedenia Tour de France nemá nič spoločné s tým, že je Sagan Slovák. Je len jednoducho nespravodlivé k človeku, ktorý sa celý rok pripravuje, aby na najprestížnejších pretekoch sveta ukázal, že je najlepší cyklista tejto planéty.