BRATISLAVA. Móda je na prvý pohľad zábavná a individualistická, ale v hĺbke je naviazaná na politiku aj ekonomiku a v limitoch komunistickej ideológie existovali určité pravidlá. V módnych časopisoch z päťdesiatych rokov môžeme nájsť kritiku západného kapitalizmu. Na otvorení výstavy Nech šije! Móda na Slovensku v rokoch 1945 - 1989 v Slovenskej národnej galérii (SNG) to povedala kurátorka Zuzana Šidlíková. Súčasťou výstavy je socialistické oblečenie, strihové prílohy v časopisoch, ale aj módne propagačné materiály pre „ženy – robotníčky“ a „ženy – budovateľky“.

Výstava odpovedá na otázky ako sme sa obliekali v časoch, keď naše životy plánoval a riadil komunistický režim. Tiež akými cestami sa móda uberala v podmienkach, ktoré sú pre jej fungovanie takmer neprijateľné. 

 

Foto TASR - Pavel Neubauer

 

Tri roky v archívoch

Výstava nadväzuje na trojročný výskum Zuzany Šidlíkovej na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Keďže literárne pramene v tejto sfére úplne absentujú, autorkiným hlavným zdrojom bola návšteva archívov a štúdium dobových periodík.

„Snažila som sa poskladať mozaiku informácií. Je teda zaujímavé sledovať, že to, čo bolo určené pre knihu, sa postupne vizualizuje,“ vysvetlila Šidlíková. Dodala, že veľká časť odevov je zo zbierky Slovenského múzea dizajnu, ktoré vzniklo pred dvoma rokmi. „Keď som si prezerala predmety, ktoré na výstave sú, zistila som, že len desatina z nich bola zbierkovými predmetmi dlhšie ako dva roky. Je zaujímavé, že na pôde SNG vidíme artefakty, ktoré boli donedávna na okraji záujmu. Dúfam, že tento výber bude pre návštevníkov zaujímavý,“ povedala Šidlíková.

 

Foto TASR - Pavel Neubauer

 

Konfekcia i módna žurnalistika

Expozícia je rozdelená do niekoľkých tematických častí, ktoré boli pre toto obdobie príznačné: konfekcia, zákazkové šitie, autorská móda, módna žurnalistika a domáce šitie, ktoré bolo časté, keď zákazníčky neboli spokojné s odevnou výrobou. „Odievanie, okrem sociálneho postavenia odzrkadľuje aj celkový sociálny stav spoločnosti. Socialistická móda poukazuje konzervatívnu estetiku, ale na druhej strane by sme si mohli pripomenúť desaťtisíce pracovných príležitostí, ktoré módny priemysel ponúkal a o ktoré sme prišli,“ zdôraznila Šidlíková s tým, že aj v módnom priemysle videla snahu o lokálnu sebestačnosť.

 

Foto TASR - Pavel Neubauer

 

SNG k výstave pripravuje sprievodný program, kurz šitia a uverejní publikáciu Zuzany Šidlíkovej Stratená. „Výstava s témou sociálneho odevu bola pre nás výzvou a v SNG nás táto téma zaujala. Výsledkom je výstava, ktorá úzko súvisí so spomínanou knihou," konštatovala Viera Kleinová zo Slovenskej národnej galérie. Potrvá do 20. augusta. 

 

Foto TASR - Pavel Neubauer

.

Prečítajte si aj Kto nešil podľa Burdy, nevie nič o móde