PREŠOV. Svetovou premiérou inscenácie Jána Skálu V dobrom aj v zlom si Divadlo Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove pripomenie 100. výročie vzniku Československa. Hra o manželkách – prvých dámach československých prezidentov priblíži ich životy.  Premiéra, ktorá sa uskutoční zajtra 28. októbra v historickej budove divadla, je vypredaná.

 

Prečítajte si

V Československu sme v parlamente mali 12 žien, po sto rokoch je ich iba 29

 

Iný uhol pohľadu na Československo

"Očakávame, že sa veľa hier alebo kultúrnych počinov bude venovať Tomášovi Gariguovi Masarykovi, Štefánikovi a ďalším osobnostiam. Táto téma ponúka úplne iný uhol pohľadu na Československo. Prostredníctvom žien sa vieme pozrieť na zákutia, ktoré vlastne nikto týmto spôsobom neodhalí. Napríklad, že ideme do súkromného života, zákulisia, nie toho, čo je prezentované, ale toho, čo sa ukrýva niekde za, schované a neviditeľné," uviedla pre TASR režisérka hry Alena Lelková.

Ako povedala, mnohé zo žien bývalých prezidentov ju milo prekvapili. "Mám tam svoje favoritky. Každú v niečom inom, či ľudskosťou, alebo nejakou stratenosťou. Prekvapili ma húževnatosť a život Ireny Svobodovej. Bola to bojovníčka, ktorá počas vojny pozažívala neskutočné veci," povedala Lelková.

 

Foto - DJZ

 

Väčšinou sa hovorí o mužoch

Podľa dramaturgičky Ivety Škripkovej sa v súvislosti s výročím vzniku Československa hovorí väčšinou o mužoch, keďže ide o vznik štátu. "Do popredia vystupujú muži, zakladatelia a politici. Vždy je za tým niekto druhý, aj za ženami sú iné súvislosti. Za prezidentmi, politickými stranami, vodcami sú vždy tie ženy, ktoré im v tomto smere pomáhajú alebo ktoré sú za nimi a podporujú ich v tom," uviedla Škripková.

"Všetky manželky prezidentov alebo prvé dámy išli s nimi v dobrom aj v zlom. Pekne sa cez ich život ukazuje, že príbeh danej ženy je príbehom jej muža. To, akú politickú stranu vyznával, aké mal ideály. Takže ona ako zástupkyňa alebo jeho náprotivok prebrala tieto významy a snažila sa ho podporovať alebo usmerňovať. Veľa tých mužov by nebolo tým, čím sú, keby nemali dané ženy," skonštatovala Škripková.

Ako uviedol riaditeľ DJZ Ján Hanzo, mali niekoľko možností, ako si v divadle pripomenúť 100. výročie vzniku Československa. "Jedna z nich bola uviesť hru významného dramatika prvej republiky Karla Čapka. Nakoniec sme išli cestou, že sme sa predsa len rozhodli, že si pripomenieme republiku v celej jej šírke 100 rokov. Predsa len netradičným, moderným spôsobom, a to tým, že nebudeme rozprávať priamo príbeh dejín, ale budeme sprevádzať republiku cez osudy a príbehy manželiek prezidentov. Z toho vznikol titul V dobrom aj v zlom," dodal Hanzo.