MAE SAI. Tri sanitky, autá, terénne vozidlá značky Hummer a vojakov videli svedkovia v utorok ráno prichádzať k vchodu čiastočne zaplavenej jaskyne na severe Thajska, kde záchranári podnikajú riskantnú operáciu na záchranu uviaznutých členov chlapčenského futbalového tímu. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Oblasť na severe Thajska bičoval v pondelok neskoro večer hustý dážď, ale sústavný lejak trval aj v utorok.

 

 

Zachránili 8 chlapcov

Keď potápači vyviedli v pondelok večer z jaskyne štyroch chlapcov, úrady naznačili, že záchranná akcia bude pokračovať aj tretí deň. Avšak takisto varovali, že hustý lejak môže ich úsilie pribrzdiť.

Záchranné misie trvajú takmer pol dňa. Pondelková misia zabrala okolo deväť hodín, teda o dve hodiny menej než nedeľná.

Zatiaľ bolo z jaskyne zachránených celkovo osem chlapcov. Hlboko v čiastočne zaplavenom, rozsiahlom jaskynnom komplexe sa nachádzajú ešte štyria chlapci a ich 25-ročný tréner.

Miliardár, inžinier, vynálezca, vizionár a úspešný podnikateľ v oblasti novátorských technológií Elon Musk v utorok ráno na Twitteri oznámil, že navštívil zaplavenú jaskyňu a nechal tam miniponorku pre prípadné využitie v budúcnosti.

Musk na Twitteri napísal: "Práve som sa vrátil z jaskyne číslo 3." Myslel tým veliteľské centrum záchranárov nachádzajúce sa priamo v jaskynnom komplexe. Na sociálnej sieti zverejnil aj fotografie z vnútra jaskyne a video zachytávajúce ľudí, ako sa brodia priestorom po pás vo vode.

Musk ponúkol potápačom ponorku "vo veľkosti dieťaťa", nazvanú Diviak - po detskom futbalovom tíme. Ponorka by mohla v záchrannej operácii pomôcť. Musk zverejnil aj videá ponorky, ako ju testujú v Kalifornii v bazéne s umelo vytvorenými úzkymi chodbami, podobnými tým v jaskyni.

 

Na snímke zverejnenej na Twitteri Elena Muska záchranári v zaplavenej jaskyni na severe Thajska, kde podnikajú riskantnú operáciu na záchranu uviaznutých členov chlapčenského futbalového tímu.  Foto - TASR/AP

 

Zachránení chlapci sú zdraví
 

Osem chlapcov zachránených z čiastočne zaplavenej jaskyne na severe Thajska má "vynikajúcu náladu" a tiež odolný imunitný systém, pretože sú to trénovaní futbalisti. V utorok to oznámil predstaviteľ thajského ministerstva pre verejné zdravotníctvo, ktorého citovala tlačová agentúra AP.

Podľa predstaviteľa prví štyria zachránení chlapci, vo veku 12 až 16 rokov, môžu teraz konzumovať obvyklú stravu, avšak "nič "pikantné".

Dvaja z chlapcov majú zrejme pľúcnu infekciu, ale všetci ôsmi sú vo všeobecnosti "zdraví a usmievaví". 

"Tieto deti sú futbalisti, takže majú odolný imunitný systém", dodal predstaviteľ. "Sú šťastní, že sa dostali von z jaskyne, a ešte podstúpia psychologické hodnotenie," vysvetlil.

Druhá štvorčlenná skupina chlapcov zachránených v pondelok je vo veku 12 až 14 rokov. Niektorých chlapcov už videli členovia rodiny, ale iba spoza sklenenej steny. Chlapci zostanú v nemocnici najmenej sedem dní.