BRATISLAVA.  Na pripravený kus papiera napíšete báseň a odovzdáte ju personálu kaviarne. V 20 prevádzkach po celom Slovensku za to dostane kávu alebo čaj a zapojíte sa do medzinárodnej iniciatívy Zaplať básňou, ktorá bude v pondelok súčasťou Svetového dňa poézie. Ten vyhlásilo UNESCO v roku 1999, aby viac propagovalo čítanie, písanie, publikovanie a vyučovanie poézie po celom svete.

Slovensko sa do globálnej iniciatívy, ktorá má inšpirovať ku kreativite, zapája po druhý raz. Ambasádorkou projektu je poetka a textárka Mirka Ábelová, laureátka Ceny Rudolfa Fabryho 2010.

 

Mirka Ábelová.

 

Poézia pre viac ľudí

"Keď som začala na strednej škole písať básne, mala som zidealizovanú predstavu, že jedného dňa dostanem poéziu k čo najviac ľuďom. Dnes mi je jasné, že nemá byť masovou záležitosťou, no okruh ľudí, ktorí si ju obľúbia, sa stále môže rozširovať," hovorí Ábelová, ktorá v roku 2011 debutovala v kolektívnej zbierke básní Sólo pre 9 hlasov, v tom istom roku jej vyšla vlastná zbierka básní Striptíz. Jej druhá básnická zbierka vyšla v roku 2014 pod názvom N!

Poetka, ktorá momentálne pracuje na tretej zbierke Básničky pre domáce paničky, na margo poézie dodáva: "Práve v dnešnej dobe, keď je spoločnosť, povedzme si to na rovinu, veľmi často unavená, uponáhľaná, lenivá a v mnohých prípadoch aj ohlúpnutá, má v našej spoločnosti nenahraditeľné miesto. Môže nás zabávať, hnevať, robiť nám zimomriavky, môžeme s ňou oddychovať, myslieť, uvedomovať si, kým sme."

 

 

Viac ako tisíc básní      

S ambasádorkou projektu Zaplať básňou sa môžu záujemcovia stretnúť počas Svetového dňa poézie v bratislavskej La Crema v Eurovea od 10.00 h.

"Spolu so mnou vystúpi začínajúca 16-ročná poetka Michaela Miklánková, ktorú považujem za veľký talent, víťazka súťaže Básne 2013 Ivona Pekárková aj básnik Richard Miške. Každý z nás píše úplne iným spôsobom, čo snáď bude zaujímavé aj pre ľudí," pozýva na akciu Mirka Ábelová. Autorka textov piesní na novom CD ČeskosLOVEnsko českého speváka Davida Kollera svoju pozvánku uzatvára slovami: "Verím, že keď nás budú počuť, povedia si, že 'toto predsa dokážem napísať aj ja' a inšpirujeme ich k napísaniu dobrých textov. Celé to má byť hlavne zábava - stráviť fajn čas a pokúsiť sa zo seba dostať čosi zaujímavé na papier."
      

V prvom ročníku iniciatívy, do ktorej sa zapája viac ako 30 krajín, sa Slovákom podarilo napísať 1094 básní. Tento rok organizátori očakávajú, že "básnikov" platiacich za čaj alebo kávu básňou bude viac.

Mapu zapojených prevádzok nájdete na: 
http://www.meinlcoffee.com/poetry/campaigns/pay-with-a-poem-2016/ - poem-location-map

 

Prečítajte si aj Zaspávať pri Hviezdoslavovi