Leto sa blíži  a to znamená, že balkóny, terasy, záhrady sa stávajú našimi novými jedálňami, obývačkami, pracovňami, izbami. Ak ste si ich doteraz zariaďovali len provizórne, tento rok skúste porozmýšľať nad trvalým riešením. Dôležité je si na začiatku celého procesu zvážiť všetky svoje potreby, požiadavky, predstavy, štýl a rozpočet.

Tu je niekoľko základných a užitočných rád.

1. Záhradný nábytok - nájdite si svoj štýl

„Záhradný nábytok je pokračovaním nášho interiéru, preto je vhodné premyslieť si jeho dizajn tak, aby prirodzene nadväzoval na štýl, ktorý sme si zvolili v obývačke,“ hovorí pre Ženy v meste Marianna Piršelová, permakultúrna dizajnérka. Ale rovnako si môžete v záhrade či na balkóne vytvoriť „iný svet“.

Záhradný nábytok.  Foto - pexels.com

„Ak máte strohý skôr prakticky zariadený byt, ale roky túžite žiť obklopené farbami v etno alebo boho štýle, na balkóne alebo terase môžete svoje predstavy realizovať oveľa ľahšie a rýchlejšie. A časom sa možno posuniete aj ďalej do interiéru,“ dodáva Marianna.

S voľbou štýlu úzko súvisí aj voľba materiálu. Po výrobkoch z dreva alebo ratanu siahnu tí, čo preferujú klasický a elegantný štýl nábytku. Minimalisti si vyberú praktické ľahké kovové zariadenie.

2. Zvážte priestor, aký máte k dispozícii

Zariaďujete malé zákutie na balkóne, kde bude piť kávu maximálne dvaja, alebo máte terasu, kde by ste si vedeli posedieť aj vo väčšej spoločnosti? Alebo máte k dispozícii záhradu, kam sa pohodlne zmestí záhradný nábytok, jedálenská súprava a hojdačka pre deti?

Dôležité je premerať si priestor, pomôže aj malý zakreslený plánik. Podľa rozmerov nábytku sa vám potom bude lepšie rozhodovať. Myslite na to, že okolo nábytku treba nechať aj dostatočný priestor pre pohyb. V zime oceníte tiež úložný box pre matrace a skladateľné kusy nábytku.

3. Záhradný nábytok - vyberte si správny materiál

Materiál je dôležitý nielen s ohľadom na váš štýl, ale aj z ďalších praktických súvislostí. Každý z nich má svoje výhody, ale aj nevýhody, ktoré treba brať do úvahy.

Ratan

Ratanový nábytok sa vyrába v rôznych štýloch, prevedeniach, z rôznych materiálov, ale aj vo veľmi odlišnej kvalite. Plastový ratan je najvyhľadávanejším materiálom pre záhradný nábytok. Je trvácnejší, odolný voči nepriaznivému počasiu a mechanickému poškodeniu, nevyžaduje žiadnu starostlivosť. Cenovo je dostupnejší. Pravý prírodný ratan je síce na pohľad krajší, ale veľmi zle zvláda vplyvy počasia. Je náchylný aj na poškodenie.

Drevo

Drevený záhradný nábytok je dobrá voľba pre klasický, elegantný a vidiecky štýl. Drevo môže byť lakované, farbené, morené, napustené olejom alebo voskované. Treba však myslieť na to, že na vzhľad a kvalitu dreva vplýva počasie. Vyžaduje si preto väčšiu starostlivosť, údržbu a ochranu. Drevený nábytok, ktorý necháte celoročne v exteriéri nebude vyzerať dobre už po relatívne krátkom čase.

Zazimovanie nábytku, jeho dôkladné čistenie, pravidelné nátery a impregnácia zaistia, že vám drevený záhradný nábytok vydrží roky. Pokiaľ sa o nábytok správne nestaráte, riskujete praskliny a vysušenie dreva. Výnimkou je záhradný nábytok z exotického dreva - tíkového, akáciového či eukalyptového. Vďaka svojmu pôvodu je odolný proti parazitom i vlhkosti a vydrží vám omnoho dlhšie. Tíkové drevo obsahuje veľa oleja, ktorý zabezpečuje vodoodolnosť, a je tak schopné lepšie odolávať počasiu. Časom sa tíkové drevo prirodzene sfarbí jemne dobiela.

Artwood

Novinkou medzi materiálmi je tzv. artwood. Ide o umelú hmotu, ktorá verne imituje drevo, ale aj kov. Klasický a robustný vzhľad dreva dopĺňa o mechanickú odolnosť a jednoduchú údržbu. Je podobne tvrdý ako drevo, ale je odolný proti parazitom, nevsakuje do seba vodu a nevyžaduje žiadnu údržbu.

Kov

Nábytok pre vonkajšie použitie sa vyrába z rôznych druhov kovov - dôležité pri tom je, aby mal na povrchu špeciálnu ochrannú vrstvu proti hrdzi a korózii. Typickými kovmi pre záhradný nábytok sú železo, ušľachtilá oceľ a hliník. Čo sa týka odolnosti a životnosti je kovový záhradný nábytok neprekonateľný. Zvládne bez problémov aj vysoké zaťaženie a nepoškodí sa. Jeho vyššia hmotnosť zabezpečí stabilitu, ale zase ťažšiu manipuláciu.

Záhradný nábytok  Foto - pexels.com

Oceľ je veľmi robustná, ale v minimalistickom priestore vynikne. Nevýhodou je jej váha. Častejšou voľbou je hliník. Je nadčasovým trendom, hodí sa k modernému, ale aj k tradičnému štýlu zariadenia. Pri nábytku s hliníkovou konštrukciou máte istotu, že vydrží podstatne dlhšie ako iné druhy aj keď ho necháte vonku v daždi či cez zimu. Odpadá tak nutnosť zazimovania.

Sklo

Sklo je elegantný materiál, ktorý sa používa v kombináciách s inými, najčastejšie ako výplň stolíka. Vyzerá elegantne, ale nezabúdajte na bezpečnosť pri manipulácii, najmä, ak sú v rodine malé deti. Vyberajte si sklo hrubé aspoň 8 mm.

4. Rozpočet rozhoduje

Suma, ktorú sme ochotní investovať do záhradného nábytku ide ruka v ruke s výberom materiálu. Medzi lacnejšie materiály patria plast a hliník, strednou cenovou voľbou je umelý ratan. Drahšie nás vyjde nábytok z dreva, najmä z tropického tíku a prírodného ratanu.

Ak naopak, chcete investovať minimum peňazí, ale na druhej strane ste ochotní investovať do toho viac svojho času, prehľadajte bazáre s nábytkom. Nájdete originálne kúsky s vyhľadávanou patinou, ktoré si viete vlastnoručne vylepšiť. „Vyrobiť si vlastný nábytok z materiálov, čo máme po ruke, je výzva pre kreatívnych ľudí, ale zaujme aj mladé rodiny, ktoré majú nízky rozpočet.

Záhradný nábytok.  Foto - pexels.com

Použiť sa dajú napríklad staré palety alebo aj starý interiérový nábytok natretý farbami do exteriéru,“ hovorí Marianna Piršelová. Toto riešenie ocenia všetci, ktorí zároveň hľadajú riešenia najšetrnejšie k životnému prostrediu.

5. Umiestnenie a údržba záhradného nábytku

Pred kúpou je nutné si premyslieť umiestnenie nábytku. Od toho, kde bude stáť sa musí odvíjať aj výber vhodného materiálu a následná údržba. Treba zvážiť, či na neho bude pršať, svietiť slnko alebo bude celoročne pod strechou.

O drevo sa treba starať, kov musí mať antikoróznu povrchovú úpravu. Určite neplánujte, že nábytok pred každým dažďom stihnete stiahnuť do bezpečia.  Letné búrky vás rýchlo vyvedú z omylu. Ideálne je mať odnímateľné alebo vodopriepustné matrace. Ak je prenášanie nábytku nevyhnutné, voľte ľahšie materiály ako napríklad hliník. Tu však hrozí riziko, že pri súčasných náhlych výkyvoch a zmenách počasiach, ktoré sú v našich zemepisných šírkach čoraz častejšie, vám ľahký nábytok môže po terase „lietať“.

Pri kúpe záhradného nábytku berte do úvahy aj tieto praktické kritéria:

S kým a koľkí budete v novom priestore tráviť najviac času. Ak to bude najmä vaša rodina, nemá zmysel kupovať veľký stôl s pevnými stoličkami. Občasné väčšie návštevy usaďte radšej na ľahko uskladniteľné rozkladacie stoličky so stolíkom. Ak k vám budú chodiť návštevy s malými deťmi, vyvarujte sa svetlých a drahších textílií a matracov.

Záhradný nábytok.  Foto - Marianna Piršelová

Aký bude hlavný účel vášho nového „sedenia“? Budete často grilovať alebo iba posedíte pri káve? Bude to mať vplyv na množstvo a rozmiestnenie nábytku.

Aký typ podlahy máte? Ak máte na zemi dlažbu so širokými škárami, nábytok s drobnými nožičkami môže do nich zapadávať. Drevenú podlahu môžu ľahko poškriabať kovové nohy od stola. Ak potrebujete nábytok často presúvať z miesta na miesto, určite sa bude hodiť ľahší materiál.

Záručná lehota. Záhradný nábytok nekupujete na jednu sezónu a často to býva vyššia investícia, preto vyberte produkty, pri ktorých výrobca či predajca garantuje predĺženú záruku, 2 a viac rokov.