Raz sme s manželom organizovali párty spojenú s volejbalovým turnajom. A keďže išlo o turnaj, tak museli byť aj medaile. Tie som kúpila v špecializovanom obchode a v galantérii som ešte dokúpila šnúrky. Deň pred turnajom sme so známymi navliekali medaile na šnúrky, ktoré som predtým odmerala a zostrihala. Hotové medaile som dala na starosť kamarátke.

Keď sa blížilo vyhlásenie výsledkov a diplomy už boli vypísané, poprosila som kamarátku, aby medaile nachystala. Ona si ich dala na ruku, pri lakti zlaté, kúsok ďalej strieborné a pri zápästí bronzové. Lenže… Keď pohla rukou, stala sa nečakaná vec. Všetky šnúrky sa k sebe nebezpečne priblížili a zamotali. Vlastne vznikla taká guča, ktorá sa každým zásahom alebo pohybom stávala viac a viac zamotaná.

Čo teraz? Učastníci už netrpezlivo čakali na vrcholný moment dňa. Zavolala som niekoľko známych, ktorí by možno vedeli pomôcť v rozmotávaní. Väčšina bola názoru, že šnúrky treba prestrihnúť, nahradiť novými a navliecť znova. Lenže ja som už nové šnúrky doma nemala. Navyše čas súril.

V živote je to niekedy podobné. Vzťahy sa tak zamotajú, že vlastne ani nevieme, ako ich rozuzliť. Napríklad, pred nedávnom som počula, že sa pohádali moje dve kamarátky - veľké priateľky a to tak, že jedna druhú nepozvala na vlastnú svadbu. Určite to prežívajú, aj jedna, aj druhá. Možno im kamaráti, alebo kvázipriatelia radia, aby sa odstrihli. Veď to je to najjednoduchšie riešenie. Kto vie, možno to tak aj skončí. A možno sa umúdria a nájdu inú cestu?

Možno to bude stáť trochu námahy, trochu treba pri tom porozmýšlať, ale výsledok môže stáť zato. Tak, ako s tými medailami. Zavolala som do izby jednú múdru hlavu (blond!) a tá našla spôsob, ako uzol rozmotať. Rozviazala každú stužku, vytiahla ju z guče a zaviazala znova. A tak to urobila s každou medailou. Prácne, ale výsledok bol taký, ako sme očakávali.

Aj tie vzťahy potrebujú múdru hlavu, ktorá, možno niekedy prácne, prejde po nitke k jadru problému, aby ho vyriešila. Odstrihnúť sa dá vždy, len si treba odpovedať na otázku, či to stojí za to. Šnúrky sa dajú nahradiť (keď ich máte poruke), ale väzby, ktoré spájajú ľudí, sú ako neviditeľné a nenahraditeľné šnúrky.