BRATISLAVA. Minulý týždeň prebehlo prvé kolo zbierky Daruj dôstojnosť spodnej bielizne pre ženy v utečeneckom tábore v Idomeni. Vyhlásila ho dobrovoľníčka Kaja Bernátová, ktorá v tábore s utečenkyňami strávila týždeň cez Inštitút pre migráciu a komunikáciu. Do tábora sa vracia 26. apríla.

„Veľmi veľa žien nemá vlastnú podprsenku, keďže si na cestu brali len jednu, no častým praním v rukách sa jednoducho zničili,“ opisuje katastrofálnu situáciu žien v tábore. Tie tu uviazli spolu s ďalšími asi 15 tisícmi ľuďmi na úteku. Nikto z nich pred odchodom z domova nečakal, že tu zostane aj dva mesiace.

 

 

Zatiaľ tisícka

Do prvého kola zbierky sa zapojilo okolo 60 ľudí, odhaduje Kaja. „Reálne číslo je však vyššie, keďže mnohé ženy pozbierali veci od kamošiek ci kolegýň a doniesli potom viac tašiek za všetky naraz,“ hovorí. Na zberné miesto prinieslo veci 50 žien a jeden muž, prišlo okolo päť balíkov. Spolu sa tak za prvý týždeň vyzbieralo okolo 650 kusov nohavičiek a 350 kusov podprseniek.

Do zbierky sa zapojili aj Ženy v meste. Šéfredaktorka Miriam Zsilleová oslovila výrobcu antibakteriálneho spodného prádla Silver+. „Ako krajina sme solidaritu s ľuďmi na úteku neukázali, ako ženy však môžeme pomôcť, keď ide o tak základné vec, ako je mať čistú spodnú bielizeň. Na to musí mať v 21 . storočí právo každá žena, či je na úteku alebo nie je. Tešíme sa, že sme hneď našli firmu, ktorá zbierku podporila,“ hovorí. Firma venovala do zbierky antibakteriálne nohavičky v hodnote 400 eur.

Kaja sa stretla s pozitívnymi reakciami: „Takmer každá žena, ktorá niečo doniesla sa zastavila na krátky pokec, pýtali sa na situáciu v Idomeni,“ hovorí. Negatívne reakcie prišli skôr mailom.

 

 

Zbierka pokračuje

Ak máte chuť prispieť, zbierka pokračuje tento víkend. Nohavičky a podprsenky môžete doniesť na dve zberné miesta:

V sobotu od 12.00 do 19.00 do Domu umenia Kunsthalle Bratislava (Nám. SNP 12; hlavná sála výstavy na 1. poschodí) v rámci výstavy Strach z neznámeho,

V nedeľu od 11.00 do 16.00 v Starej tržnici (Nám SNP 25) v rámci Nedeľnej parády a festivalu nových menšín.

Okrem toho sa spojila s dobrovoľníčkou Zuzkou Kizákovou. Tá ponúkla priestor na svojom podujatí Creative mornings Bratislava tento piatok o 8.30 hod. v Kunsthalle.

Zbierka potrvá do 26. apríla, kedy sa Kaja vracia späť do Idomeni. Ak nemáte možnosť prísť na zberné miesta, môžete si dohodnúť iné miesto odovzdania na darujdostojnost@gmail.com.

Zbierajú sa výhradne nohavičky a podprsenky – skôr väčšie veľkosti, najlepšie jednofarebné kusy. Nenoste tango nohavičky kvôli zlej hygiene a nepoužiteľnosti v prípade menštruácie.

 

Prečítajte si aj Daruj dôstojnosť ženám na úteku – daruj podprsenky a nohavičky