Afganské zdravotníčky, učiteľky a ľudskoprávne aktivistky vyzvali v utorok medzinárodné spoločenstvo, aby obnovilo finančnú pomoc pre Afganistan, pretože jej nevyplatenie sa neúmerne dotklo predovšetkým žien. Informuje o tom agentúra AFP.

Financie pre Afganistan sú pozastavené

Na tlačovej konferencii v afganskej metropole Kábul uviedli, že 120.000 učiteliek a zhruba 14.000 zdravotníčok nedostalo svoje mzdy za uplynulé dva až tri mesiace. "Vyzývame medzinárodné spoločenstvo, Svetovú banku i medzinárodné humanitárne organizácie, aby nepozastavili humanitárnu pomoc Afganistanu," uviedla učiteľka Akíla Núríová. "Nenechajte Afganistan samotný v týchto ťažkých časoch," dodala.

Prečítajte si

Taliban obmedzuje práva dievčat a žien. Afganky protestujú

Odkedy islamistické hnutie Taliban v polovici augusta obsadilo hlavné mesto Kábul a ovládlo krajinu, svet sleduje, či jeho členovia opätovne zavedú tvrdú vládu známu z konca 90. rokov, konštatuje AFP. Zo správy Svetovej banky vyplýva, že pred príchodom Talibanu k moci pokrývala zahraničná pomoc takmer 75 percent verejných výdavkov Afganistanu. Financovanie je teraz pozastavené a krajine hrozí hospodárska kríza.

Svetová banka a Medzinárodný menový fond (MMF) pozastavili vyplácanie afganskej vláde, kým Spojené štáty zmrazili miliardy dolárov v aktívach na amerických účtoch afganskej národnej banky. Nevyplácanie miezd má ťažký dosah najmä na afganské ženy pracujúce vo vidieckych oblastiach, uviedla Núríová.

Mzdy nevyplácala ani vláda exprezidenta

Mzdy žien i mužov pracujúcich vo verejnej službe nevyplácala už mesiace pred príchodom Talibanu ani vláda afganského exprezidenta Ašrafa Ghaního. Svetová banka v utorok vo vyhlásení uviedla, že je "hlboko znepokojená" výpadkami kritických zdravotníckych služieb v Afganistane, a uviedla, že "pozorne monitoruje a hodnotí situáciu".

Neplatenie miezd afganským ženám pracujúcim v zdravotníctve oslabilo poskytovanie služieb predovšetkým vo vidieckych oblastiach, čo viedlo k vyššej miere úmrtnosti matiek i detí, upozornila Núríová. Učitelia medzitým priamo vyzvali nové vedenie z Talibanu, aby poskytlo alternatívne pracovné miesta pre zhruba 16.000 afganských učiteliek, ktorým hnutie zakázalo pracovať na stredných školách, kým nepadne rozhodnutie o ich štatúte, píše AFP. Mnohé z nich boli jedinými členmi rodiny, ktorí mali príjem.