BRATISLAVA. Veronika prišla z Prahy, Marta zo Salzburgu, Tinka z Košíc a Katka Strýčková z Bratislavy. Dokopy to bolo 13 členiek Klubu železných matiek. Niektoré sa poznali z čias, keď tancovali vo folklórnom súbore Rozsutec, iné dala dokopy facebooková skupina Klubu železných matiek, ktorá má takmer 2400 členiek. Osobne sa mnohé stretli prvýkrát až na pľaci v dedine Ďurčiná pri Rajci v požičanej pôvodnej drevenici, s mnohými dobovými rekvizitami.
„Pôvodný plán bolo len kamarátske fotenie v krojoch do súkromného archívu. Na sociálnej sieti sme debatovali viaceré bývalé folkloristky s dievčatami, ktoré kroje nadchli a túžili si ich aspoň raz vyskúšať. Jedna z nás, Júlia Marcinová, je však nielen etnologičkou a nadšenou propagátorkou všetkého folklórneho, ale aj veľmi spontánnou organizátorkou. Podujala sa zohnať kroje a so smiechom navrhla, aby sme nafotili rovno kalendár. Neskôr sme sa skutočne rozhodli nafotiť kalendár pre verejnosť a nazvali sme ho Železná matka,“ hovorí pre Ženy v meste Katka Strýčková. Kalendár vznikol za tri mesiace a vyšiel v náklade 600 kusov. Predalo sa už 570 kusov, ďalšie objednávky sú na ceste.
Kroje z 13 regiónov
Na fotografiách sú kroje z 13 regiónov Slovenska. Boli buď vzácnym rodinným dedičstvom alebo ich železným matkám požičali nadšenci od Ždiaru, cez Detvu až po Tekov, Terchovú a Myjavu. Iba Katka Strýčková mala na seba kroj, ktorá pre ňu špeciálne vyšila pani Horváthová z Polomky. „Bezpochyby je v kalendári tiež aspoň jeden kroj, ktorý väčšina ľudí môže poznať z kníh Karola Plicku, z médií alebo z rodinných albumov,“ vysvetľuje Katka.
Ženy si fotografovanie v krojoch užili. „Kroj je pre viaceré z nás, vrátane mňa ako bývalej tanečnice žilinského folklórneho súboru Rozsutec, priam magickou záležitosťou. Obliecť sa do kroja, teda „zakrojiť sa“ je jeden nádherný rituál, ktorý premení ženu v motýľa. Žiadna žena nie je v kroji obyčajná. Je to jednoducho čarovná vec, spojenie s generáciami predkov, s mýtom ženy, ktorý nosíme v sebe,“ vyznáva sa Strýčková. Všetky mali na hlave čepce ako vydaté ženy.
Smeje sa pri predstave, či v kroji vedeli fungovať aj dnešné vydaté ženy. „Máte na sebe viac vrstiev plátna, teda nepružného materiálu, ste pomerne tuho zošnurovaná, pozapínaná, cudná. Teda všetky veci, pri ktorých potrebujete voľnosť pohybu, sú náročnejšie, hoci nie nemožné. Veď kedysi ženy robili to, čo dnes. Azda iba nešportovali. Ale to si, samozrejme, vynahradili prácou okolo domu a na poli, ktorú museli zvládnuť. Pohybu mali dosť, museli v kroji zvládnuť všetko,“ dodáva.
Pomoc pre rodičov chorých detí
Kalendár oslovil viac ako čakali, preto v týchto dňoch pripravujú jeho dotlač. Aj v čase technológií je kroj stále niečo, čo zaujme. „Mnoho mladých ľudí aj na sociálnych sieťach hľadá a zbiera kroje a ich súčasti. A nie sú to len folkloristi. Som tomu rada, lebo na druhej strane je, bohužiaľ, stále dosť aj tých, ktorí staré kroje pália ako haraburdy. Ľudia nevedia, o aké dedičstvo tým prichádzame vlastne my všetci,“ hovorí Katka.
Nezaujal len vizuál a obsah kalendára, ale aj to, že bude pomáhať. Výťažok z predaja pôjde na kúpu mobilných postelí pre rodičov, ktorí sprevádzajú svoje deti v nemocniciach.
„V Klube železných matiek sme počas jeho 6-ročnej existencie mali veľmi veľa príbehov, kedy mamy museli ostať so svojimi malými deťmi v nemocnici. Až príliš často sa opakovali smutné slová o tom, ako museli noci presedieť vedľa postele svojho dieťaťa na stoličke, lebo ich nemocnica nemala kam dať. Keď som premýšľala, aký iný rozmer by náš súkromný kalendárový projekt mal mať, spontánne a jednoznačne mi napadli skladacie postele pre rodičov do nemocníc. Vzhľadom na to, že kalendár sa hneď v prvom náklade za týždeň vypredal a práve pripravujeme jeho dotlač, verím a som nesmierne rada, ak sa nám to vďaka prajnosti ľudí, ktorí si kalendár kupujú, naozaj podarí. Sľubujem, že nájdeme ďalších 13 regiónov a na rok 2018 pripravíme jeho ešte vydarenejšie pokračovanie,“ dodáva Katka Strýčková.
Prečítajte si aj Namiesto oslňujúcej kariéry harfistky umývala podlahy. Dnes žije pre rodinu, psov a kone