Napriek tomu, že sa hovorí, že vo svete IT dominujú skôr muži, nie je to celkom tak. Ani náhodou. Čoraz viac žien preniká do tohto sveta a nielen to, uplatnia sa aj na vedúcich pozíciách.

O dosahovaní cieľov, ženách a moderných technológiách sme sa rozprávali s  Yvetou Holečkovou, ktorá pôsobí na pozícii Channel Sales & OEM Lead v spoločnosti Microsoft Slovensko a Česká republika. Yveta síce vyštudovala ekonómiu, no dokázala sa presadiť v IT svete, ktorému zasvätila celú svoju kariéru.

 

 

Rodina a práca

V dnešnom extrémne rýchlom svete sú moderné technológie a flexibilita, ktorú nám poskytujú neodmysliteľný faktor, ak chceme zladiť kariéru s rodinou. Tak je to aj v prípade Yvety. Pomáhajú jej dosahovať lepšie výsledky v práci ako aj zladiť osobný život s tým pracovným. Keďže sa jej pracovné dni líšia, snaží sa nastaviť si pracovný týždeň tak, aby pri plnení všetkých pracovných povinností nezanedbávala ani rodinu.

Úvod týždňa trávi v kancelárii a organizuje si interné schôdzky a veľa času venuje aj ľuďom vo svojom tíme. V druhej polovici týždňa sa sústreďuje na pracovné stretnutia so zákazníkmi. Piatky má vyhradené na prácu z domu, kedy sa venuje strategickejším veciam. Ako sama hovorí: „Mám dve deti, takže sa snažím končiť pred piatou, aby sme stihli krúžky a bežné povinnosti. A keď ich večer uložím do postelí, ešte si občas sadnem aj k PC.“ 

 

Yveta Holečková.

 

Životné krédo

Život nám prináša mnoho prekvapení, z ktorých sa tešíme, ale sú aj také, s ktorými sa musíme popasovať, či vyrovnať. Niektoré ženy sa riadia rôznymi životnými krédami, ktoré im pomáhajú napredovať. Yveta sa považuje za večného optimistu a verí, že keď človek naozaj chce, môže dosiahnuť čokoľvek. "Túžba robiť veľké veci ma vždy posúvala dopredu,“ približuje Yveta. Zároveň priznáva, že veľkú časť v jej kariére zohral networking a svoj podiel v tom malo aj šťastie.

Výhovorky, ani tzv. „večných sťažovateľov“ nechápe.  „Mám veľmi rada motto od Gandhiho: „Be the change you want to see in the world.“ („Buď ty sám zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete.“) Toto pre mňa platí nielen v pracovnom, ale aj súkromnom živote. Najlepšou motiváciou pre mňa je, že sa cítim byť súčasťou nejakého celku, na ktorý má môj výkon aktívny dopad. Motivuje ma aj posúvať ľudí okolo seba a vidieť ich úspechy.“ Ako sama hovorí, nevie veci oklamať, nech sa to týka čohokoľvek. Rada robí všetko naplno a prekážky sa snaží prekonávať s úsmevom.

 

 

Ženy versus muži v IT svete

Presadila sa v IT, kde prichádza do kontaktu väčšinou s mužmi. Naučila sa to brať ako fakt, preto v práci medzi mužmi a ženami nerobí rozdiely, či už ide o kolegov alebo zákazníkov.

„Ženy určite nemajú dôvod báť sa mužských kolegov. Naopak, muži často priznávajú, že ženský element ich núti viac sa v práci ovládať, a aj lepšie vystupovať,“ približuje situáciu Yveta. Podľa jej slov, pracuje tak, aby bolo za ňou vidieť kus odvedenej práce, aby správne motivovala svoj tím a nezáleží na tom, či je práca hodnotená z pohľadu žien alebo mužov. Neexistuje recept na úspech, ktorým by som sa riadila.

„Dôležité je byť sama sebou, byť autentická a robiť to, čo vás baví. Nestrácajte čas maličkosťami a zamerajte sa na zásadné veci, ktoré prinesú posun vpred,“ vysvetľuje Yveta a pre všetky ženy má špeciálny odkaz: „Nepodceňujte sa!“

Ak sa chceme presadiť, musíme ísť s dobou, musíme sa chopiť príležitostí, ktoré nám prídu do cesty a musíme sa naučiť, že moderné technológie nám ponúkajú návod ako si uľahčiť prácu, a ako ju ľahšie zladiť s našim súkromím. Yveta Holečková, ako manažérka fungujúca v IT svete, prirodzene využíva všetky vymoženosti modernej doby.

 

 

IT do kabelky

„V práci je pre mňa samozrejmosťou využívanie PC, tabletu, či smartfónu, a najmä IT nástrojov - MS Office (pošta, kalendár), Excel pre finančné plány, OneDrive pre zdieľanie dokumentov, OneNote pre zdieľanie jednotlivých aktivít s kolegami a aj medzi všetkými tipmi zariadení, ktoré používam a mnoho mobilných aplikácií, a to nielen v práci, ale aj vo voľnom čase,“ vysvetlila Yveta a dodala: „Rada používam rôzne mobilné aplikácie ako Runkeeper pre športové aktivity, Bergfex pre prehľad o stave lyžiarskych stredísk, Viber pre komunikáciu s priateľmi alebo len klasické appky spravodajských portálov , aby som bola stále v obraze a vedela, čo sa okolo nás deje.“

Aby všetko fungovalo tak ako má, dôležité je správne si vybrať, ktorý pracovný nástroj je ten najlepší, a ktorý nám najviac vyhovuje. Pre Yvetu je na prvom mieste spoľahlivosť a bezpečnosť. „Ako žena dbám aj na pekný dizajn. A keďže som stále v pohybe, pripisujem dôležitosť aj mobilite,“ približuje Yveta. Rovnako oceňuje na zariadeniach ich kompaktnosť a to, že dnes sa už bez problémov zmestia do kabelky. „Moja kabelka je stále pekelne preplnená množstvom nepotrebných vecí,“ priznáva Yveta. 

Na záver nám ženám odporúča, aby sme sa nebáli technológií a využívali ich naplno. „Dnešné IT hračky sa vyvíjajú s dôrazom na jednoduché používanie, dokážu ušetriť veľa času, ktorý následne môžeme využiť presne na tie aktivity, na ktoré nám nikdy neostáva čas,“ ukončila Yveta Holečková.