BRATISLAVA. Raymond Moore vo funkcii riaditeľa jedného z najväčších tenisových turnajov v americkom Indian Wells to povedal bez zábran. „Keby som bol tenistkou, každý večer by som si kľakol na kolená a ďakoval Bohu, že sa narodili Roger Federer a Rafa Nadal, pretože oni potiahli tento šport. Naozaj.“

Okrem toho, že rozpútal vášnivú diskusiu, podpílil si pod sebou konár. Po nedeľňajších výrokoch majiteľ turnaja v pondelok vydal stanovisko, podľa ktorého sa Moore rozhodol odstúpiť z funkcie.

Moore rozprával na tlačovej konferencii pred nedeľňajším finále medzi Victoriou Azarenkovou a Serenou Williamsovou.

Po finále, v ktorom Serena prekvapujúco prehrala, sa však viac hovorilo o slovách funkcionára. Zaujímavosťou je, že mladšia zo sestrier Williamsových sa vlani na tento turnaj vrátila po 14 rokoch, doteraz ho bojkotovala kvôli rasizmu, ktorého cieľom bola v roku 2001.

 

Atraktívne fyzicky aj súťažne

69-ročný Moore opäť rozpútal debatu o finančných odmenách pre hráčky a hráčov.

V posledných rokoch sa organizácii zastrešujúcej elitné ženské turnaje WTA podarilo ženy a mužov v tomto ohľade zrovnoprávniť.

„V ďalšom živote sa chcem stať niekým z WTA, pretože sa vezú na chrbte mužov,“ hovoril Moore podľa Guardianu. „Nerobia rozhodnutia a majú šťastie. Veľké, veľké šťastie.“

Moore sa neskôr za svoje výroky ospravedlnil a označil ich za „mimoriadne nevkusné“. Vedel prečo, veď sa napríklad nevyhol ani prvoplánovému sexizmu.

Eugenie Bouchardovú a Garbine Muguruzaovú označil za „atraktívne talenty“. Novinár sa ho opýtal, či to myslel po fyzickej alebo hernej stránke.

„Oboje. Sú atraktívne fyzicky aj súťažne. Môžu nahradiť Serenu, keď sa rozhodne skončiť. Myslím si, že majú… je tu veľmi málo atraktívnych hráčok,“ hovoril Moore.

Na Moorove slová zareagovala aj 21-násobná grandslamová víťazka Serena Williamsová.

„Samozrejme, nemyslím si, že by si nejaká žena mala kľaknúť a ďakovať,“ povedala po finálovej prehre s Azarenkovou.

Serena prezradila, ako jej mnoho ľudí hovorí, že nesledujú tenis, pokiaľ nehrá ona alebo jej staršia sestra Venus. „To číslo sa ani nedá povedať.“

„Myslím si, že je tu dosť žien, na ktoré je radosť pozerať sa, rovnako aj mužov. Tieto výroky (Moorove, pozn. redakcie) sú mylné a veľmi, veľmi, veľmi nepresné.“

Serena Williams hits back at 'offensive' women's tennis comments

'Last year the women’s final at the US Open sold out well before the men. I’m sorry, did Roger Federer play in that final or Rafa Nadal or any man play in a final that was sold out before the men’s final? I think not. There’s only one way to interpret that. Get on your knees, which is offensive enough, and thank a man, which is not – we, as women, have come a long way. We shouldn’t have to drop to our knees at any point'

Posted by Guardian sport on 21. marec 2016

 

Na mužov chodí viac ľudí

Na turnaji v Indian Wells, ktorý prezývajú „piaty grandslam“, hral aj Novak Djokovič, vo finále poľahky zdolal Milosa Raonica.

„Ženy bojovali za to, čo si zaslúžia,“ uznala svetová jednotka, no dodala: „Muži by však mali bojovať za viac.“

Argumentoval tým, že „viac fanúšikov chodí na zápasy mužov“. „Myslím si, že toto je jeden z dôvodov, prečo by sme mali dostávať vyššie odmeny.“

Serena však na podobné argumenty odpovedá, že „minulý rok sa ženské finále US Open vypredalo skôr ako mužské“.

„Prepáčte, ale hral v tom finále Roger alebo Rafa či nejaký muž, keď sa vypredalo ešte pred mužským? Nie.“

Djokovič si stojí za tým, že muži si zaslúžia vyššie odmeny, no na druhej strane uznáva, že ženy to majú náročnejšie.

„Mám obrovský rešpekt pre to, čo ženy robia a dosahujú v športe. Ich telá sú iné ako mužské. Musia zvládnuť kopec iných vecí, ktoré my nemusíme. Viete, hormóny a také veci, nemusíme ísť do detailov.“

Slová už bývalého riaditeľa turnaj v Indian Wells rozpútali aj ostré reakcie tenisových osobností.

Napríklad Martina Navrátilová povedala, že by podľa nej bolo ťažké predstaviť si akúkoľvek tenistku, ktorá by na tomto turnaji chcela hrať, kým Moore zostane riaditeľom turnaja.

Tenisová legenda Billie Jean Kingová: Som sklamaná z výrokov Raymonda Moora. Nemá pravdu vo veľa ohľadoch. Každá hráčka a hráč, špeciálne na top úrovni, je súčasťou nášho úspechu.

Svoj názor vyjadrila aj Chris Evertová, podľa ktorej nepochybne prežívame Zlatú éru štyroch mužov, ale...