BRATISLAVA. Najviac predškolských zariadení, špeciálny odbor pre rodinu i podnikanie, 51 percent žien na vedúcich pozíciách na magistráte. To rozhodlo, že titul Mesto pre rodinu a biznis získala Prievidza.

„Mesto napríklad vyhradilo priestory pre materské centrum, ktoré z 55 percent aj financuje. Minulý rok sme zobrali do škôlok 95 detí už vo veku 2 roky, čo umožnilo ženám ísť do práce,“ povedala pre náš web Diana Dušeková, referentka komunikácie mesta Prievidza, ktorá zastupovala primátorku Katarínu Macháčkovú. Tá nemohla prísť pre chorobu.


Zmenu priniesla primátorka 

Cenu si mesto prevzalo na utorkovej konferencii, ktorú zorganizovala Platforma žien Slovenska, spolu s americkou ambasádou a zastúpením Európskej komisie na Slovensku. Prístup mesta k ženám sa podľa Dany Hornej, riaditeľky Kultúrneho a spoločenského strediska v Prievidzi, zmenil po nástupe prvej ženy do úradu primátora.

Macháčkovú prvý raz zvolili v roku 2010, minulý rok post obhájila s rekordne vysokým počtom hlasov. „Vyváženosť medzi zastúpením mužov a žien je v meste odvtedy oveľa lepšia, na magistráte máme 51 percent žien na vyšších pozíciách.“


Rodina primátorky Macháčkovej (vpravo).  Foto - machackova.sk


Prievidza je pritom mesto s rekordne vysokou nezamestnanosťou v Trenčianskom kraji (viac ako 12 percent) a  bojuje s veľkým dlhom, ktorý bol k 31.12.2013 takmer 12 a pol milióna eur. I tak mesto postavilo dve bytovky pre sociálne slabšie rodiny a stavia tretiu.  

"Naša filozofia je a aj bola postavená na zásade, že racionalizačné opatrenia sa nemôžu dotknúť verejnosti. Išli sme skôr cestou prehodnocovania  pre mesto nevýhodných zmlúv so súkromnými spoločnosťami, ktoré sme ukončili ihneď ako to bolo možné. Prievidza je síce zadlženým mestom, ale i tak musíme zabezpečovať servis pre verejnosť ako zodpovedná samospráva a to aj na podporu žien," odpovedala neskôr na naše otázky emailom primátorka Macháčková. 

Cenu pre rodinu a biznis si zástupcova mesta navyše prebrali v čase, keď médiá riešia kauzu exposlanca SMER-u Vladimíra Jánoša, ktorý je obvinený z týrania svojej manželky Ivety. Kauza kazí mestu imidž a komplikuje aj jeho zastúpenie v parlamente, keďže Jánoš bol jediným zástupcom mesta v NR SR. Prievidza nie je zvyknutá na taký záujem novinárov, v meste mnoho ľudí Ivetu Jánošovú pozná z čias, keď predávala v obchode s textilom. Neskôr sa presťahovala do Bratislavy.  


"Viete, mohla by som teraz pána Jánoša kritizovať, útočiť na neho a získavať takto politické body. Ale ak chcete tvoriť inú politiku, ak chcete hovoriť o vyššej politickej kultúre a čistej politike, než akou je v súčasnosti, potom útočné vyjadrenia nemajú zmysel. Takéto vyjadrenia by plodili iba ďalšie zlo a tieto vlastnosti sú mne cudzie. Vyjadrenia k prípadu preto prenechám na orgány činné v trestnom konaní," dodala Macháčková.


Mestá nemali veľký záujem

Platforma žien Slovenska v rámci projektu mesta najviac nakloneného biznisu a rodine oslovila minulý rok všetky krajské a tiež okresné mestá. Zisťovala ako je ústretové voči ženám pri ich snahe zosúladiť súkromný i pracovný život. Približne tretina žien sa po návrate z materskej dovolenky nevráti na svoju pôvodnú pracovnú pozíciu a nedokáže si nájsť prácu, ktorú vie zosúladiť s rodinou.  

„Mestám sme posielali dotazník, všetky krajské mestá sme aj osobne navštívili a hovorili s primátormi, dotazník vypĺňali aj obyvatelia jednotlivých miest. Nemáme o aktivitách na regionálnej úrovni dostatočné údaje,“ hovorí pre Ženy v meste Jaroslava Lukačovičová z Platformy žien Slovenska. Veľký záujem v mestách nebol, prieskum bol navyše v čase kampane pred komunálnymi voľbami.

Z údajov, ktoré platforma zozbierala vyšlo, že 40 respondentov nie je spokojných s ponukou zariadení pre deti na území ich mesta. Len 6 percent opýtaných bolo spokojných s tým, ako mestá podporujú podnikanie žien.  Hlavne v menších mestách, kde je vyššia nezamestnanosť skončí mnoho žien po materskej na úrade práce.

Platforma žien Slovenska aj pre nich spustila online mentoring, kde im skúsení podnikatelia bezplatne poskytujú informácie, ak by sa rozhodli podnikať.