Bola to inšpiratívna žena, námestníčka riaditeľky školiaceho centra pre vzdelávanie žien, ktoré nesie meno prvej a jedinej izraelskej premiérky Goldy Meirovej. Tej, čo získala titul železná lady ešte pred Margaret Thatcherovou.

Ešte skôr, než rozhovor začal, hovorili sme o slovenských ženách. Dostali veľa pochvál za nadšenie, ktoré ukázali, keď mali predstavovať svoj projekt alebo svoju firmu. Horšie to bolo, keď mali prezentovať samé seba. Tam zneisteli. Nevidelo sa im na nich samých nič zvláštne.

Za posledný rok sa často pýtam na spôsob, ako na Slovensku zviditeľniť ženy. Ľudia bez ohľadu na pohlavie i vek, domáci i tí z cudziny, bez námietok uznávajú, že ženy majú rovnaké, dokonca často vyššie vzdelanie ako muži, majú skúsenosti, sú empatické, vedie viesť, sú flexibilné, kreatívne a častokrát ambiciózne. Je to veľmi výkonná sila, ktorá však málo rozhoduje.

Horšie to je, keď príde v debate na to, ako to zmeniť. Kvóty sú pre väčšinu neprijateľné, pretože je to pozitívna diskriminácia a uberá na hodnote tých, ktorí kvóty využívajú. Hlavne ženy sa cítia dotknuté, ak by sa k dobrej pozícii mali dostať umelo. Znamenalo by to, že samé nie sú dosť šikovné, aby sa presadili. Boja sa tiež, že z tých, ktoré sa takto presadia, nebudú všetky ich krvná skupina. A teda nebudú ženám robiť dobré meno.

Tak sme rozbehli kampaň Ženy, voľte ženy. Ženy totiž nie sú na Slovensku menšina, ale väčšina, teda stačí, ak by sa podporili navzájom a ich počet v politike, biznise i iných sférach môže stúpnuť prirodzene. Ani to zatiaľ veľmi nefunguje. Máme viac podpory od mužov než od žien.

Stačí, že si žena predstaví jedinú ženu, ktorá jej vyslovene nesedí a podpora všetkých žien jej nepríde ako dobrý nápad.

O tom, čo robíme, vieme hovoriť s nesmiernym zapálením. O sebe pochybujeme stále. Asi preto, že od nás okolie očakáva veľa, my samé od seba očakávame ešte viac. A neodpúšťame si chyby, ani iné názory, ako by rôznorodosť nebola hnacou silou.

Ženy sa často správajú ako hrdá menšina, ktorá si chce svoje práva vybojovať sama. Príliš často však bojujú samé so sebou. 

 

Prečítajte si aj Mami, napísala som ministrovi

 

Podporte našu kampaň tu: