BRATISLAVA. Na Slovensku žije viac žien ako mužov, ale menej zarábajú, sú nepomerne menej zastúpené v top manažmente i medzi zákonodarcami a menej podnikajú. Mužov porážajú iba v číslach nezamestnanosti, tam je bez práce viac žien. Vyplýva to z analýzy Poštovej banky, ktorá vychádzala z najnovších čísel Eurostatu.

"Podľa údajov Eurostatu z roku 2013 zarábajú ženy na Slovensku o pätinu menej ako muži, presný údaj je 19,8 percenta. Je to viac ako priemer v Európskej únii, kde sú platy žien približne o šestinu nižšie ako platy mužov,“ povedala k výskumu analytička Jana Glasová.

Slovenské ženy sú na  tom dokonca lepšie ako Rakúšanky, Nemky alebo Češky. „V týchto krajinách sú rozdiely v platoch ešte o niečo výraznejšie ako u nás a prekračujú 20 percent,“ dodáva Glasová.  Najlepšie je na tom Slovinsko, kde ženy zarábajú len asi o 3 percentá menej ako muži.

Rozdiely sú aj v zamestnanosti. „Kým celkovo je na Slovensku viac žien ako mužov, z hľadiska pracovného trhu to neplatí. Pracujúcich mužov je totiž viac ako pracujúcich žien a to o 280-tisíc,“ hovorí analytička Poštovej banky.

Výrazne menej žien aj podniká. Medzi podnikateľmi nájdeme až 71 percent mužov a len 29 percent žien. Rovnako výrazný nepomer je aj medzi zákonodarcami a na riadiacich pozíciách. Tam je zastúpenie žien len asi 30 percent, zvyšok tvoria muži.

 

Ženy nad mužmi vedú len pri číslach nezamestnanosti. „Zatiaľ čo miera nezamestnanosti žien predstavuje 13,6 percenta, v prípade mužov je na úrovni 12 percent,“ dodáva Glasová.

Podobné čísla sa na Slovensku nemenia už roky. „Na papieri majú ženy garantované rovnaké práva ako muži, v realite to však neplatí. S rovnakým vzdelaním, rovnakými skúsenosťami v obore sú ohodnotené nižšie,“ hovorí pre Ženy v meste bývalá slovenská premiérka a sociologička Iveta Radičová. Podľa expremiérky spoločnosť vytvára istý tlak na ženy, aby sa vrátili späť do domácnosti, pretože ich tlačí do profesií, ktoré sú takmer odsúdené na zánik, sú menej ohodnotené a menej atraktívne.