Režisérka Kathryn Bigelowová. Foto - TASR

 

SANDIEGO, BRATISLAVA. Ženy režírovali v minulom roku len 7 percent z 250 top filmov, ktoré sa nakrúcali v Hollywoode, kým muži urobili  85 percent amerických filmov. Ukázal to prieskum Centra pre štúdium žien vo filme a televízii na Štátnej univerzite v San Diegu, z ktorého citoval britský denník The Guardian.

Len v 11 percentách boli ženy autorkami scenára k 250 filmom a v 23 percentách boli producentkami. Ich podiel sa oproti roku 2013 zvýšil o jedno percento, v porovnaní s rovnakou štúdiou v roku 1998 o dve percentá.  

Autorka štúdie Martha Lauzenová pre Variety povedala, že sa v Hollywoode v tomto smere zmenilo len veľmi málo, hoci o diskriminácii žien hovoria aj také známe herečky ako Jennifer Lawrence, Meryl Streepová či Patricia Arquette, ktorá tému otvorila pri preberaní Oscara pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe.  „Bojovali sme za rovnaké práva pre každého. Teraz je načase, aby existovala aj rovnosť vo výške platov,“ povedala vtedy.

 

 

"Myslím si, že najať ženy ako režisérky na veľký film sa vníma ako väčší risk. Problém je, že takto Hollywood nefunguje. Máme rastúci zoznam mužských režisérov, ktorí sú relatívne nováčikmi a sú umiestnené v prvej stovke, hoci majú malé skúsenosti s celovečernými filmami,“ povedala Lauzenová.

Pomery v Hollywoode nedávno kritizovala aj britská herečka Kate Winsletová, ktorá označila za hanbu, že „veľkú väčšinu filmov režírujú muži“. Upozorňovala aj na nepochopiteľné rozdiely pri platoch herečiek a hercov.

 

 

Prečítajte si aj  Šesť najlepších filmov Meryl Streepovej