BRATISLAVA. Ak chcete po sviatkoch zhodiť zopár zbytočných kíl, prekonajte svoj ostych a pokojne sa vyberte do fitnes centra, aj zmiešaného. 

Tréner Vojtech z Bratislavy si myslí, že ženy sa v telocvični viac hanbia, no nemusia sa, lebo vo fitku sú si všetci rovní.

„Prišiel som sem so sebou niečo urobiť a tak sa pozerám aj na teba. Ženy si musia uvedomiť, že sú na rovnakej úrovni ako muži, pretože do fitka sa nechodí predvádzať, ale so sebou niečo robiť.“

Kým muži majú často pocit, že vedia, ako cvičiť a trénera ani veľmi nepotrebujú, ženy sú v tomto smere iné.

„Povedal by som, že sú dravšie a v cvičení lepšie ako muži.“

Vojtech odporúča zájsť za odborníkom, ktorý vám za mesiac či dva ukáže, ako na to.

„Ukáže vám základné cviky, ako dýchať a vytvorí program aj na doma. Niekedy sa pozerám na ľudí, ako cvičia sami a musím povedať, že je to katastrofa. Nenechajú si však poradiť.“

Tréneri vnímajú rozdiely medzi pohlavím klienta. „Muži sú takí kohúti na dvore, presadzujú si svoje, ale vždy sa podvolia. Ja som predsa tréner a rozumiem tomu, ani ja nefušujem do jeho práce.“
 

 

Novoročiaci a letní chlapci

Vo fitkách je po sviatkoch tradične viac ľudí. Ako sa však každoročne ukazuje, ide skôr o jednorazových návštevníkov.

„Máme tu nových ľudí, dajú si novoročné predsavzatie, sú tu mesiac a potom ich už nevidno,“ hovorí tréner Vojtech.

„Samozrejme, sú aj borci, ktorí vydržia dva či tri mesiace,“ žartuje tréner I. a II. kategórie, ktorý absolvoval kurzy na cvičenia s TRX pásmi, na bosu a workoutové cvičenia.

Okrem novoročných cvičencov podľa neho existuje aj ďalší typ krátkodobých športovcov. „Voláme ich letní chlapci. Prídu sem tri mesiace pred letom, aby si vyformovali postavu.“

Typickou brzdou nováčikov sú problémy, ktoré sú spojené s tým, že nikdy predtým nešportovali pravidelne.

„V takom prípade je veľký problém rozhýbať telo, človek začína cítiť kĺby, pretože nikdy v živote sa tak nehýbal,“ hovorí Vojtech.

„Telo sa však podvolí, treba vydržať. Niekomu to trvá týždeň, niekomu dva týždne, inému zas mesiac. Potom sa už dostanete do štádia, že vám cvičenie chýba. Pomyslíte si, že sa cítite super a mali by ste v tom pokračovať.“

 

 

Rýchlejšie – spaľovanie, pomalšie - objem

Podľa trénera si nováčik musí uvedomiť, že prvé výsledky sa dostavia po 70 až 90 dňoch od začiatku cvičenia.

Človek si musí dopredu rozmyslieť, či prišiel do telocvične chudnúť alebo naberať na svalovej hmote. A podľa toho aj prispôsobiť cviky.

„Rýchlejšie a s menšou váhou budem cvičiť, ak chcem spaľovať a dať telo doporiadku po Vianociach či pred letom. Keď idem s vyššími váhami menej opakovaní a pomalšie, vtedy naberám objem. Druhu cvičenia treba prispôsobiť aj stravu.“

Na chudnutie podľa Vojtecha netreba činky a stroje, ktoré sú dôležité skôr pri tvarovaní svalov. Zhadzovať pomáhajú rýchlejšie cvičenia – tabata, TRX pásy či rôzne kardio cvičenia.

Chudnite aj pomocou tabata metódy.

 

„A ak má niekto veľkú nadváhu, odporučil by som mu najskôr zájsť za výživovým poradcom. Potom by som začal ľahším kardiocvičením ako je plávanie, aby človeka trochu nadnášalo, aby mu netrpeli kĺby, šľachy a väzy. Treba ísť do prírody, skúsiť napríklad nordic walking. A, samozrejme, postupne treba pridávať záťaž.“

Na chudnutie však netreba ani vyjsť z domu, efektívne sa dá cvičiť aj doma, na internete sa dá nájsť dostatok dobrých cvičení.

„Treba sa ale veľmi dobre pozerať, ako to precvičujúci robí. Už som počul o rôznych prípadoch, ako sa ľudia doma škaredo zranili.“

 

 

Jedzte čokoľvek, ale s mierou

Znie to ako samozrejmosť, ale pri chudnutí sa nestačí spoliehať len na pravidelný pohyb, tréner odporúča upraviť jedálniček a jesť päť- až šesťkrát denne.

„Som tréner, ktorý nepreferuje diéty. Som za to, aby človek jedol čokoľvek, ale s mierou a našiel si pravidelnosť.“

Ak za ním niekto príde s nadváhou, z jedálnička mu odstráni chlieb, sladkosti a sladké nápoje. „Sú to veci, ktoré vôbec nepotrebuje. Ide o rýchlu energiu z jednoduchých sacharidov, nabijú vás možno na pol hodinu.“

Monosacharidy radí jesť dopoludnia, keď je treba naštartovať telo. Vojtech tvrdí, že je veľký kus pravdy na pamätnom slogane Edity Sipeky „cica, nežer!“.

„Tiež hovorila, že človek môže zjesť čokoľvek, ale netreba sa zbytočne prejedať.“

Keď prestal jesť chlieb, zistil, že mu vôbec nechýba. Ak má chuť, nahrádza ho krekrami či ryžovým chlebom (ľudovo povedané polysterénom).

Klasický pšeničný chlieb sa môže nahrádzať aj kvalitnými pohánkovými, pšenovými či celozrnnými.

„Je to trochu drahšie, ale treba si uvedomiť, že chudnutie nie je lacná záležitosť. Keď sa chcem od základu zmeniť a chcem dobre vyzerať, musím do seba investovať.“

 

Prečítajte si aj Ako nabrať kondíciu po sviatkoch? Vyskúšajte power jogu