Rok po svadbe zašli s manželom k lekárovi prvýkrát. Chceli vedieť, či sa niečo nedeje, že stále neotehotneli. Najprv dostali vitamíny, ale nepomohlo. Rôzne liečby a umelé oplodnenie potom skúšali takmer sedem rokov. „Bolo to náročné obdobie, ale vedeli sme, že bez detí žiť nechceme. Od začiatku sme si povedali, že ak to nevyjde prirodzenou cestou, tak si deti adoptujeme. Ja i môj manžel pochádzame z rodín, kde boli deti tri,“ hovorí Anna Janíčková.

 

 

Keď už toho skúšania bolo priveľa, obaja si podali prihlášku na vysokú školu. „Potrebovali sme vypnúť, chvíľu o tom nerozmýšľať a užívali sme si deti, ktoré sa narodili v našej rodine,“ hovorí. Mala 32 rokov, keď si dokončila vysokú školu i pedagogické minimum.

 

 

„Príprava na to, aby ste sa stali osvojiteľmi je veľmi náročná, nám veľmi pomohol program cez Úsmev ako dar. To, ako je ten program nastavený, nám veľmi pomohlo sa o sebe veľa vecí dozvedieť a nakoplo nás to. Boli tam skvelí ľudia, ktorí sú nám doteraz nápomocní,“ hovorí Anka o jednej z najväčších a najstarších mimovládnych organizácií, ktorá sa špecializuje na oblasť náhradnej starostlivosti a pomoci krízovým rodinám. 

 

 

Po roku a štyroch mesiacoch sa im ozvali, že pre nich majú dievčatko. „Na sedeniach nám stále opakovali, že keď dieťatko prvýkrát uvidíme, musí prebehnúť iskra. Vtedy som tomu vôbec nerozumela, ale keď sme zbadali Emku, presne to sa stalo. Na prvej fotke, ktorú s Emou máme, ma chytila okolo krku,“ hovorí s úsmevom Anna.

 

 

Emka ešte nebola právne voľná a aj keď ju už mali v rukách, museli stále bojovať s úradmi i súdmi. Až ako 6-mesačnú si ju konečne mohli vziať domov a cítiť sa ako jej rodičia. „Keď sme pri Emke vyšli zo súdu, nebola som schopná do telefónu povedať, že je naša. Tak veľmi som bola dojatá,“ hovorí.

 

 

Po viac ako štyroch rokoch pribudol do rodiny syn. „Bol z anonymného pôrodu, nemal ani meno, iba prázdny rodný list s rodným číslom, meno mu dala sudkyňa ktorá prijala náš návrh na meno aj priezvisko,“ hovorí Anna. Pri Emke jej adoptívni rodičia vedia, kto bola mama, majú jej fotku a poznajú jej neľahký príbeh. Adamkových rodičov nepoznajú vôbec. „Je lepšie, že vieme Emke niečo o jej biologickej mame povedať, u Adamka nevieme vôbec nič,“ hovorí Anka.

 

 

Deťom od malička hovoria, že sa narodili iným rodičom. „Emke sme to prvý raz povedali, keď mala dva a pol roka a pýtala sa, prečo nemá mliečko z môjho prsníka,“  hovorí Anna. Už počas príprav im hovorili, aby adopciu pred deťmi netajili. Ako staršie zvládajú veľmi ťažko, ak sa dozvedia, že im blízke osoby o tak zásadnej veci klamali. „Myslela som si, že ma to bude bolieť, keď mi povie, že toto by moja maminka nikdy nepovedala, ale nebolí ma to, rozumiem jej pocitom. Hneď potom príde za mnou a povie, maminka, veď ja som len srandovala,“ hovorí Anna.

 

 

Celý čas v zmenárni na Annu čakal jej manžel Daniel. „To on a moja Emka ma presvedčili, aby som išla do vašej zmenárne, hoci Emka mi navrhovala, aby mi jednu stranu úplne vystrihali,“ smeje sa Anna. Daniel je so zmenou veľmi spokojný. „Skoro som ju nespoznal, má perfektné vlasy a v tých čierno-bielych šatách úplne vynikla jej postava,“ pochvaľuje si pri odchode. Manželia nechali deti doma s rodinou v Hlohovci, aby mali chvíľku iba pre seba. Chcú si dať v Bratislave spolu kávu a len tak sa rozprávať o tom, čo všetko už zvládli a čo ich ešte len čaká.

 

 

„Adopciu by sme odporučili všetkým, ktorí nemôžu mať biologické deti. Chceli by sem im povedať, aby sa nebáli osvojenia a otvorili svoje srdcia. Veď nikto z nás nevie, čo nás v živote čaká, či máte deti biologické alebo osvojené. Rovnako prichádzajú s nimi radosti aj starosti. My rodičia „bio“ alebo „nebio,“ aj keď sa akokoľvek snažíme, robíme aj chyby.  Ale naozaj to stojí za to.  Až život s deťmi má naozaj gule,“ smeje sa Anna s manželom. Zajtra ide s malou Emkou do druhej triedy, Adamko do škôlky nastupuje od februára. 

 

Salón: DNJ Beauty&Style

Vlasy: Vlasy Diana Farkašová

Vizáž: Vizáž: Beáta Szijartoóvá

Styling: Ján Kucej

Oblieka: Karin Fashion

 

Pozrite si premenu aj na videu Jana Suchodolinského:

 

Prečítajte si aj Zmenili sme ženu, ktorá sa za 15 rokov 14-krát sťahovala