„Keď som vyšla na balkón v paneláku, oproti som zbadala sedieť na terase nahého muža, ktorý sa na mňa provokatívne pozeral,“ hovorila nám počas babskej stretávky kamarátka. Všetky sme boli zvedavé, ako reagovala. „Tvárila som sa, že ho nevidím,“ odpovedala, aj keď potom priznala, že to bol traumatický zážitok a že je stále z toho vedľa. „Si krava! Ako si tam mohla sedieť a tváriť sa, že ho nevidíš?,“ vytkla jej kamarátka a zdôraznila, že exhibicionizmus je trestný čin, že mala kričať a volať o pomoc. Veď on ju tým nahým telom znásilňoval, lebo ju nútil na neho pozerať.

Pri našom kaviarenskom stolíku to vrelo. Každá si zaspomínala na vlastné skúsenosti. Moja siahala do čias základnej školy, keď sme so spolužiačkami na mestských toaletách zbadali exhibicionistu. Strašne sme vtedy pišťali, držali sa za ruky a utekali na druhú stranu ulice. Iná známa hovorila, že v podobnej situácii reagovala krikom a volaním o pomoc, ešte iná – útekom.

Kto vie, ako by sme mali správne reagovať? Trocha som si zalistovala a prečítala niekoľko vyjadrení odborníkov na túto tému.

Exhibicionizmus je perverzita, ktorá sa objavuje exponovaním genitálií náhodným osobám. Dotýka sa hlavne mužov, bez rozdielu veku. Typický exhibicionista tuží po vyvolaní šoku, chce ženu prekvapiť. Najväčšie vzrušenie dosiahne, keď ženu zaujme. Nezáujem zapríčiňuje pokles vzrušenia. Nemali by sme takého človeka provokovať. Výsmech môže zapríčiniť agresiu a najhoršie je, ak by sme skríkli, že ho poznáme a jeho meno povedali nahlas. Vtedy sa nedá vylúčiť, že exhibicionista sa bude chcieť svedka zbaviť.

„Takže som spravila dobre,“ vydýchla si známa, keď sme preberali rady odborníkov. Nezáujem je, zdá sa, najlepším riešením, keď sme samé zoči-voči exhibicionistovi a bojíme sa.

Ešte sme o tom v ten večer veľa diskutovali, bránili svoje tézy, argumentovali, ale aj tak najlepším vyvrcholením bol vtip, ktorý zaznel na záver večera.

Z hypermarketu sa vracala babička. V rukách držala plné igelitky s nákupom. Zrazu sa pred ňou objavil exhibicionista. Roztvoril kabát a svojou nahotou chcel babičku šokovať. Babička pozrela na muža a vykríkla: jaaaaj, úplne som zabudla kúpiť vajíčka!

 

Prečítajte si aj Ako ďaleko má slovenská Janka k francúzskej Brigitte?