Americko-kanadský herec Matthew Perry, ktorého preslávila úloha svojrázneho Chandlera Binga v kultovom seriáli Priatelia, zomrel vo svojom dome vo veku 54 rokov. Podľa servera TMZ našli záchranári jeho telo vo vírivke a už sa im ho nepodarilo oživiť.

Zatiaľ nie sú informácie o tom, že by mohlo ísť o cudzie zavinenie. Vyšetrovanie stále prebieha.

Zomrel Matthew Perry

Na svojom poslednom príspevku na Instagrame z 23. októbra je herec súhrou osudových okolností so slúchadlami na ušiach, ako sa v noci pozerá na mesto práve vo vírivke. „Teplá voda bublajúca okolo vám robí dobre? Som Mattman,“ napísal k záberu.

Matthew Perry stvárnil Chandlera Binga v desiatich sériách Priateľov vo všetkých 234 epizódach. Ako poznamenáva agentúra AP, seriál z rokov 1994 až 2004 z neho urobil jednu z najvýraznejších postáv Hollywoodu po boku kolegov z Priateľov - Jennifer Anistonovej, Courteney Coxovej, Lisy Kudrowovej, Matta LeBlanca a Davida Schwimmera.

Z Chandlera, ktorý roky strávil bezstarostnými hrami so spolubývajúcim Joeym (LeBlanc), je na konci seriálu otec dieťaťa a manžel Moniky (Coxová) sťahujúci sa na predmestí New Yorku.

 

Matthew Perry bojoval so závislosťou

Herec Matthew Perry celý život bojoval so závislosťou na liekoch a alkohole, o čom minulý rok vyšla jeho kniha - memoáre nazvané Friends, Lovers and the Big, Terrible Thing (Priatelia, lásky a jedna hrozná potvora).

„Som starý narkoman zahnaný do kúta,“ povedal novinárom Matthew Perry v hotelovej izbe v Tribece, tri dni po oficiálnom vydaní memoárov. „Mám úzkostné stavy s prímesou depresie.“

Desivé čísla

Matthew Perry má za sebou nemilosrdné čísla: od svojich 26 rokov žil striedavo v strediskách na liečbu závislostí a mimo nich. Štrnásťkrát bol na odvykačke. Šesťdesiatpäť absolvoval detoxikačný program - prvýkrát vo svojich 26 rokoch, dva roky potom, čo naskočil do desať rokov natáčaného seriálu Priatelia.

Herci zo seriálu Priatelia.  Foto - archív ZVM

Podstúpil 14 operácií a viac ako šesť tisíc sedení Anonymných alkoholikov, aj keď v jeho prípade anonymita nepripadala do úvahy, napísal denník The Washington Post.

V memoároch Perry napísal, že minul sedem miliónov dolárov za odvykaciu liečbu v mnohých svetových päťhviezdičkových strediskách. Teraz priznáva, že to bolo pravdepodobne ešte o dva milióny dolárov viac.

Počas tretieho radu Priateľov, zhruba v rokoch 1996–1997, podľa svojich spomienok bral 55 analgetík Vicodin denne a schudol na 58 kíl. Naopak o takmer 50 kíl viac vážil v dobách, kedy denne vypil štvrť litra vodky.

Lieky a alkohol používal počas všetkých sérií Priateľov – s výnimkou deviatej série, za ktorú bol nominovaný na cenu Emmy.

Perry sa objavil aj vo viacerých filmoch - napríklad v snímke Iba blázni sa ponáhľajú (1997) či Môj sused zabijak.