Nadránom mi prišla správa od kamaráta: Matthew Perry died. Nemusela som si zapínať sociálne siete, aby som vedela, že je to pravda. Množstvo fanúšikov seriálu Priatelia táto správa zaskočila. Ale nie nás, ktorí sme čítali Mattyho životopisnú knihu Priatelia, lásky a jedna hrozná potvora.

Jeho kniha ma veľmi zasiahla. Čítala som ju asi pred pol rokom, keď vydavateľstvo, v ktorom pracujem, pripravovalo jej slovenské vydanie. Matthew v nej píše o svojej ceste ku najväčšej sláve. O diamantovom chodníku dláždenom krásnymi ženami, drahými domami a dolárovými bankovkami.

Čo vám môže chýbať, keď sa do vás zamiluje Julia Roberts a ste najlepšie plateným seriálovým hercom na svete? Môže vám chýbať láska k sebe.

Matthew Perry a jeho bolesti

Matthew sám seba nazýval „maloletým bez dozoru“. Tak totiž označujú dieťa, ktoré cestuje lietadlom bez rodičov. Matty cestovával medzi Kanadou, kde žila jeho matka a Kaliforniou, kde žil jeho otec. Mama robila politickú kariéru a otec pracoval ako reklamný model a herec.

Tu niekde začal jeho pocit smútku a opustenia. Pocit, že pre nikoho nie je na prvom mieste. Že má v sebe prázdnotu, ktorú nevie zaplniť. Niečo, čo neskôr spustilo jednu hroznú potvoru – závislosť.

V jednom svojom texte som písala, že seriál Priatelia vo mne znižuje pocit úzkosti. Keď ho pozeráte, je to, akoby skupinka ľudí sedela u vás v obývačke a vy máte na moment pocit, že sú vašimi skutočnými priateľmi.

Mnohí z nás sme v sebe objavili poriadkumilovnú Moniku, bláznivú Phoebe, puntičkárskeho Rosa, či občas povrchnú Rachel. Každý z nás chcel mať všetko v paži tak, ako mal Joey a disponovať Chandlerovým zmyslom pre humor a sarkazmus. Neskôr dokonca psychológovia potvrdili, že počas lockdownov mnoho ľudí sledovalo Priateľov a pomáhalo im to prekonať úzkosť z izolácie.

Keď vyšla životopisná kniha Priatelia, lásky a jedna hrozná potvora, pochopila som, akou veľkou bolesťou je pretkaná Chandlerova postava. Čo sa skrýva za jeho zmenami hmotnosti, ako nesmierne závislosť poznačila jeho život. Hoci sa o jeho problémoch s drogami vedelo, nikto asi netušil, koľko rokov strávil Matthew na odvykačkách, ako bral 55 tabletiek liekov na bolesť denne, ako sa liečil od závislosti na alkohole a opiátoch.

Život so závislosťou

Ľudí so závislosťou nikdy neodsudzujem, keďže sama viem, aká je závislosť na čomkoľvek náročná, aj keď je, povedzme, len mierna. Viem si predstaviť, aký strašný boj to musí byť a ako veľmi to ničí vaše telo, ak bojujete so závislosťou tohto kalibru.

Matthew niekoľkokrát takmer zomrel, podstúpil dvadsať rôznych operácií, jeho telo bolo dokonca pripojené na mimotelový obeh. No vždy ho nejako zachránili.

V poslednom období to vyzeralo, že svoj boj vyhral. Že sa mu podarilo nad potvorou zvíťaziť. Neviem, či včera vypovedalo službu jeho telo, ani čo bolo príčinou jeho odchodu, viem len, že nás opustil jeden z Priateľov s veľkým P.

Snívala som o tom, že sa spojím s jeho agentami a zorganizujem jeho európske knižné turné. Hoci som vo vnútri tušila, že pri jeho zdravotnom stave to asi nebude možné.

Jeho postavu v Priateľoch som veľmi milovala. Bola mi blízka jeho neistota a neustály boj o sebavedomie. Matty bol v mnohom skutočným Chandlerom, len omnoho neistejším.

Bol smutným komikom, skvelým hercom a za to mu patrí objatie všetkých fanúšikov. Odišiel v sobotu, v deň narodenín krásnej Julie Roberts, s ktorou zostal zrejme navždy niečím spojený. Matty, všetci my, ktorí sa necítime byť sebaistí a maskujeme to humorom, ďakujeme, že si bol s nami.