MAE SAI. Bývalý člen thajského námorníctva, potápač Saman Gunan počas piatkovej nočnej akcie prepravil do jaskyne kanystre s kyslíkom. Odniesol ich 12 chlapcom a ich trénerovi, ktorí sú už 13 dní uväznení v thajskej jaskyni.  Na ceste späť stratil vedomie, pretože podľa zástupcu miestneho guvernéra už sám nemal dosť kyslíka. Muža sa ešte podľa BBC snažili oživiť, ale už sa im to nepodarilo.  

 

Prečítajte si

 

Chlapci sa nevedia dostať z jaskyne

Nie je to jediná zlá správa. Z lekárskeho posudku 12 chlapcov a ich futbalového trénera, ktorí uviazli v jaskyni v Thajsku, vyplýva, že je príliš nebezpečné skúšať ich vyviesť zo zaplavenej jaskyne. Informovala o tom televízia CNN.

Nový lekársky posudok ukázal, že dvaja chlapci a tréner trpia vyčerpanosťou v dôsledku podvýživy. Preto im potápači začali vháňať kyslík do komory, v ktorej sa nachádzajú. Na tento víkend hlásia viac dažďových zrážok, čo núti záchranárov rýchlo vymyslieť plán na vyvedenie chlapcov predtým, ako sa hladina vody v jaskyni ešte zvýši.

Každý deň vypumpujú z jaskynného komplexu množstvo vody, ale úzke, kľukaté priechody sú stále zaplavené, čo znamená, že jedinou cestou von je v súčasnosti riskantné plávanie pod vodou s pomocou profesionálnych potápačov.
 

Trvá šesť hodín dostať sa k chlapcom 

Tým po vstupe do jaskyne trvá šesť hodín, kým sa dostanú k mladým futbalistom a päť hodín, kým sa vrátia k vchodu do jaskyne.

Deti vo veku 11 až 16 rokov a ich 25-ročný futbalový tréner sú už v jaskyni už takmer dva týždne. Vydali sa na prieskum jaskyne, pričom si so sebou vzali baterky na svietenie a jedlo. V dôsledku silného dažďa ich však v podzemí prekvapili náhle záplavy, ktoré im znemožnili dostať sa von.

Jaskynný komplex Tcham Luang Nang Non v provincii Čiang Rai je štvrtý najrozsiahlejší v Thajsku a rozprestiera sa na ploche desiatich kilometrov. Nachádza sa zhruba 1000 kilometrov severne od metropoly Bangkok blízko hraníc s Mjanmarskom. V dôsledku ťažkého terénu ide o málo známe a značne nepreskúmané miesto.