PRAHA. Vo veku nedožitých 65 rokov zomrela v utorok ráno česká rómska speváčka Věra Bílá. S odvolaním sa na rodinného príslušníka o tom informoval server Romea.cz. Interpretka, ktorá spievala po rómsky, česky i slovensky, mala už dlhší čas zdravotné ťažkosti, uviedla česká spravodajská televízna stanica ČT24.
 

 

Věra Bílá zomrela na infarkt

Podľa informácií Romea.cz Bílú v pondelok večer hospitalizovali v plzenskej Fakultnej nemocnici, kde bojovala o život. Speváčka zomrela na infarkt. Věra Bílá sa mala v piatok vrátiť na pódium, kde mal odštartovať jej comeback koncertom s Janom Bendigom a Milanom Krokom.

Legendárna speváčka pred rokmi vypredala parížsku Olympiu a v Bielom dome spievala vtedajšiemu americkému prezidentovi Billovi Clintonovi.

Věra Bílá sa narodila 22. mája 1954 v Rokycanoch, v hudobnej rodine. Začala spievať už ako osemročná. V pätnástich rokoch sa vydala. Spolu s manželom si adoptovali syna Františka. O neho v Rokycanoch v roku 2013 prišla za tragických okolností.

V rodisku sa začala venovať hudobnej tvorbe a stala sa uznávanou speváčkou rómskych, ale i českých a slovenských piesní.

Speváčka na seba a svoju skupinu Kale upozornila v roku 1995, keď vydala za pomoci producentky Zuzany Navarovej album Rom pop, na ktorom svoje vlastné skladby predstavila skupina Kale. Pre mnohých bola už 40-ročná rómska speváčka z Rokycian skutočným objavom, aj keď sa hudbe venovala od detstva.
 

Janko Kuric a Věra Bílá.  Foto - TASR

 

Věra Bílá spievala aj Clintonovi

V roku 1998 vydala skupina Kale s Věrou Bílou druhý album Kale kalore a dokázala vypredávať desiatky európskych koncertných pódií. Vo Francúzsku ju zbožňovali, v Kanade jej dokonca ponúkli trvalý pobyt a v Spojených štátoch sa stala hviezdou festivalu rómskej kultúry z celého sveta. Na svetových pódiách zožala úspechy a začala vydávať vlastné platne. Legendárna speváčka pred rokmi vypredávala aj parížsku Olympiu a vystupovala v Bielom dome. Spievala vtedajšiemu americkému prezidentovi Billovi Clintonovi.

Objavila sa aj na striebornom plátne napr. vo filmoch Dušana Hanáka Ružové sny a Ja milujem, ty miluješ.

V minulosti slávna speváčka však začala holdovať hazardu a mnoho peňazí minula na hracie automaty. Z tohto dôvodu sa dostala do finančných problémov.

V roku 2002 vystúpila Věra Bílá aj na koncerte v bratislavskej Športovej hale na Pasienkoch. Publiku sa predstavila so svojou skupinou Kale a nechýbalo ani osvedčené dueto s Jankom Kuricom zo skupiny Vidiek O maňo.

"Keď mi Boh nedal deti, vynahradil mi to niečím iným," vravievala Věra Bílá.