PARÍŽ. Vo veku 101 rokov zomrela najstaršia Francúzka, ktorá prežila pobyt v nacistickom vyhladzovacom tábore Auschwitz. Oznámila to v piatok kancelária francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.  Šéf Elyzejského paláca označil zosnulú Henriette Cohenovú, ktorá zomrela v pondelok 24. júna, za "statočnú, silnú, ušľachtilú a odhodlanú ženu", napísala agentúra DPA. 

 

Prečítajte si

Uplynulo 77 rokov od prvého transportu židovských žien do Auschwitz

 

Henriette Cohenová prežila Auschwitz, mala 35 kíl

Henriette Cohenová sa narodila v auguste 1917 v meste Marseille. Neďaleko tohto mesta, ktoré bolo vtedy okupované Nemeckom, ju v máji 1944 zatkli agenti nacistickej tajnej polície Gestapo. Spolu s ňou bola odvlečená aj jej svokra. Tá krátko nato zahynula v plynovej komore v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau, ktorý nemeckí nacisti vybudovali na okupovanom území Poľska. 

Cohenovej sa napokon podarilo Auschwitz prežiť. Keď sa v januári 1945 vrátila do Francúzska, vážila len 35 kilogramov. Opäť sa stretla so svojím manželom a dvoma malými dcérami, ktorí sa vyhli zatknutiu a po zvyšok vojny sa ukrývali u miestnych sedliakov.

 

 

Henriette Cohenová nevedela o tom hovoriť

Dlhé roky nebola Cohenová ochotná o svojich zážitkoch vôbec rozprávať, rovnako ako mnohí ďalší pamätníci holokaustu. "Napokon, po 40 rokoch mlčania, našla v sebe silu svedčiť a hovoriť veľmi mladým ľuďom o zverstvách páchaných v táboroch. Aby — ako hovorievala — nemohol nikto popierať holokaust," uvádza sa v piatkovom vyhlásení Elyzejského paláca. 

Podľa historikov v táborovom komplexe Auschwitz-Birkenau zahynulo v období druhej svetovej vojny od 1,1 do 1,5 milióna ľudí. Väčšina obetí bola židovského pôvodu.