BRATISLAVA. Štvrtý ročník Zóny bez peňazí sa uskutoční v sobotu 28. novembra vo vyše 45 mestách na celom Slovensku. Podujatie podporuje medzi ľuďmi darovanie a výmenu vecí, ktoré už nepotrebujú, ale zároveň ich nechcú vyhodiť.

Zóna bez peňazí sa koná už tradične, poslednú novembrovú sobotu. Predvianočný dátum je vybraný zámerne. Darčeky predsa nemusia byť nové a ani drahé, pokojne to môžu byť veci získané práve na Zóne bez peňazí.

Princíp kolobehu vecí je jednoduchý. Na jednom mieste sa počas dňa vystriedajú ľudia, ktorí prinesú pekné, málo používané veci, ktoré už nepotrebujú a iní ľudia si ich môžu bezplatne zobrať. Vybrať si však môže prísť ktokoľvek, aj ten, čo nič neprinesie.

 

 

„Zóna bez peňazí je výnimočná akcia, ktorá je nositeľom niekoľkých pekných myšlienok,“ hovorí Zuzana Mačurová, organizátorka bratislavskej Zóny bez peňazí. „V prvom rade pomáha urobiť krajšie Vianoce tým, ktorí si to z finančného hľadiska nemôžu dovoliť. Zároveň podporuje recykláciu vecí, ktoré u nového majiteľa dostanú druhú šancu a miesto toho, aby skončili na smetisku, môžu slúžiť ešte niekoľko ďalších rokov. A čo je možno najkrajšie, ľudia počas tohto podujatia prestávajú riešiť peňažnú hodnotu vecí a dostáva sa do popredia niečo oveľa dôležitejšie. Vzájomná pomoc, láskavosť a niekedy až dojímavé momenty, keď človek vidí, akú radosť urobí jeho vec niekomu inému,“ priblížila Mačurová.

Zóna bez peňazí funguje niekoľko rokov vďaka osobnému záujmu organizátorov a podpore dobrovoľníkov. Veľa z nich patrí k sympatizantom komunity Projekt Život, ale postupne sa pridávajú aj ďalší, ktorým sa myšlienka zapáči.

Veci, ktoré po Zóne bez peňazí zostanú, budú rozdelené a posunuté ďalej. O zvyšné oblečenie majú záujem najmä neziskové organizácie pomáhajúce ľuďom bez domova, či sociálne slabším rodinám. Knihy nájdu svoje uplatnenie v knižniciach a antikvariátoch. Hračky zas poputujú deťom v regiónoch s najvyššou nezamestnanosťou a rodinám v hmotnej núdzi.

 

 

Mnohé mestá pripravujú i bohatý sprievodný program – workshopy, prednášky a hudobné vystúpenia. Podrobné informácie nájdete v udalostiach jednotlivých miest na stránke: facebook.com/bezpenazna.zona/

Mestá, v ktorých bude predvianočná Zóna bez peňazí prebiehať sú:

Báhoň, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bošany, Bratislava, Galanta, Handlová, Hriňová, Hurbanovo, Chorvátsky Grob, Kežmarok, Komárno, Košice, Kremnica, Levice, Lipová, Lučenec, Martin, Modra, Myjava, Námestovo, Nitra, Nová Baňa, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sereď, Sliač, Slovenský Grob, Stará Ľubovňa, Stará Turá, Trebišov, Trnava, Turzovka, Vištuk, Vrútky, Východná, Zaježová, Zvolen a Žiar nad Hronom.

 

Prečítajte si aj Zóna bez peňazí nie je bazár ani odpadkový kôš. Je to radosť