Michelle Obamová bola na obálke legendárneho módneho časopisu Vogue trikrát za sedem rokov vlády prezidenta Baracka Obamu. Najprv ako budúca prvá dáma, na ktorú čaká svet, potom ako prvá dáma, ktorá s prezidentom inšpirovala Ameriku a napokon ako prvá dáma, do ktorej sa svet zbláznil.

Zuzana Čaputová a Vogue

Melania Trumpová sa na obálku Vogue ešte nedostala, hoci šéfredaktorka Anna Wintour zrejme dostala veľa viac či menej výhražných telefonátov. Napokon fotografovanie prvých dám v Bielom dome sa traduje od roku 1929.

 

 

„Rola prvej dámy Spojených štátov a všetko, čo Melania Trumpová robí, je omnoho dôležitejšie ako nejaké povrchné fotenie a titulka,” mal odkázať šéfredaktorke Vogue hovorca Melanie Trumpovej. Práve pred zvolením Trumpa Vogue porušil inú tradíciu a prvý raz dal čitateľkám a čitateľom politické odporúčanie: vyzval nevoliť jeho, ale ju - Trumpovu protikandidátku Hillary Clintonovú a nielen preto, že je to žena.

Zuzana Čaputová a Vogue

Akokoľvek je o cover foto v Spojených štátoch boj - americký Vogue ešte nikdy nemal na titulke prezidentku. V Spojených Štátoch nikdy túto funkciu nezastávala žena.

V susednej Českej republike tiež ešte nemali prezidentku  - ani v ére samostatnosti, ani v bývalom spoločnom Československu. Takže, keď pred necelým rokom vyšla prvá československá edícia Vogue, ktorou sa Česko a Slovensko pripojili k 23 krajinám, kde už Vogue vychádza - bola venovaná zosnulej prvej dáme - Olge Havlovej.  

 

 

Na júnovej obálke časopisu, ktorý sa už zaradil medzi najpredávanejšie tituly zamerané na módu, umenie a krásu, je Pani prezidentka! Novozvolená slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. “Budúcnosť Slovenska je ona. Je stelesnením ženskej sily a jej meno je Zuzana Čaputová,” napísal Vogue na svojom instagramovom účte.

Na Slovensku sme túto poctu zaznamenali s rovnakou povrchnosťou, akú vyčítame fotografii na obálke časopisu. V krajinke, kde sa s takou obľubou bijeme do pŕs, že nie je dôležité či ide do politiky žena alebo muž, ale len to, či na to má, sme riešili samé podstatné veci. Či jej modrá farba sedí, či mal byť kostým nohavicový alebo sukňový, či nemala mať radšej šaty, či sú dobré tie vyhrnuté rukávy či je šťastná značka, ktorá ju obliekla, či mala držať v ruke kvet, či je vyretušovaná veľmi alebo len trochu a či nie je veľmi smutná.

 

 

V zásade je to vec medzi časopisom, ktorý zvolil nejakú stratégiu a Pani prezidentkou, ktorá s tým musela súhlasiť. Časopisu vystavia účet čitateľky a čitatelia.

Zuzana Čaputová a Vogue

V prípade Zuzany Čaputovej sú dôležitejšie dve veci: Čo povie v rozhovore s Adelou Vinczeovou, lebo sa predsa bijeme do pŕs, že nie je dôležité jej pohlavie, ale jej názory. A druhá, ešte podstatnejšia je otázka, prečo na tej titulke je. Či to titulkou zhasne alebo sa z nej stane role model pre Slovenky (i Češky), ktorých stále nie je dosť vo vplyvných pozíciách.

Michelle Obamová bola na titulke Vogue trikrát. Bez ohľadu na to, ako dobre vyzerala, tam bola určite aj preto, že so svojimi dcérami bojovala za lepšie vzdelanie dievčat a teda silnejšie slovo žien v politike, biznise i v bežnom živote.

To čakáme od slovenskej Pani prezidentky a nie dokonalé fotografie.

 

Zuzana Čaputová na titulke časopisu Vogue.  Foto - instagram vogueczechoslovakia