Charizmatický prezidentský pár Michelle a Barack Obama sa v piatok rozlúčili s Bielym domom a musím povedať, že pri ich odchode som cítila dojatie. Hoci na prvý pohľad sa nás na Slovensku zmena v Bielom dome až tak netýka, myslím si, že spolu s Obamovcami odišiel z Bieleho domu akýsi vzor politickej kultúry, ale aj určitých hodnôt, ktoré dávali príklad celému svetu.

Od začiatku Obamovho pôsobenia na pozícii amerického prezidenta som s obdivom sledovala jeho manželku Michelle. Jej konanie, vystupovanie a správanie mi je veľmi sympatické. To, ako stála po boku svojho manžela, ako z nej vždy vyžarovala neha, pochopenie a opora. Ako vystupovala spoločne so svojimi dvoma dcérami, ako bránila práva mladých dievčat na vzdelanie (pretože nie všade na svete sa ženy môžu slobodne vzdelávať).

Michelle nastavila nové pravidlá pre manželky v Bielom dome. Bola iniciatívna, vzdelaná, moderná, emancipovaná, bez škandálov, dobrá matka a manželka. Napriek tomu, že pochádza z pomerne nemajetnej chicagskej rodiny, vyštudovala prestížnu americkú univerzitu Princeton a vlastnými silami vybudovala svoju advokátsku kariéru.

Michelle významne vstupovala do americkej politiky a dovolím si povedať, že vstupovala aj do histórie. Počas svojho pôsobenia v roli prvej dámy predniesla množstvo významných prejavov. Jeden z nich nešťastne okopírovala aj súčasná americká prvá dáma Mellanie Trump. Michelle Obama vždy apelovala na najmladšiu generáciu Američanov a vyzývala ich, aby sa vzdelávali a tvrdo na sebe pracovali. Podporila svojím prejavom Hillary Clintonovú v jej prezidenskej kandidatúre, no mnohí novinári napísali, že skutočnou víťazkou prezidenských volieb by mala byť práve Michelle Obama.

Jej prejav, keď sa lúčila ako prvá dáma s Američanmi, si budem pamätať ešte veľmi dlho: “Nebojte sa. Buďte sústredení. Buďte plní nádeje. Buďte pripravení. Vyzbrojte sa dobrým vzdelaním. Využite vzdelanie na budovanie hodnotnej krajiny. Buďte príkladom nádeje, nie strachu!” Tieto slová citoval azda celý svet.

Pre mňa najsilnejšími “zbraňami” Obamovcov bola ich vzájomná láska, rešpekt a úcta. Myslím, že môžem povedať, že Barack Obama bol iba polovičným prezidentom Spojených štátov amerických. Druhou polovicou bola jeho manželka Michelle. Ich vzájomná neha, spoločný humor, vzájomná podpora z nich robili veľmi silný pár. Michelle nebola iba manželkou a prvou dámou. Bola Barackovou súčasťou a možno práve tým z neho robila silnejšieho prezidenta.

Dávala mu ženský pohľad, intuíciu a energiu pri jeho rozhodnutiach. A práve tieto veci, môžu muža urobiť silnejším, dodajú mu to, čo mu možno prirodzene chýba. Michelle v pozícii prvej dámy nezabúdala byť matkou, veľmi intenzívne budovala svoj vzťah s oboma dcérami Maliou a Sashou. Obamovci pri každej príležitosti vystupovali ako milujúca rodina. Boli rodinou, ktorú za osem rokov nesprevádzal žiaden škandál, ani spoločenské či politické faux paux.

Vo svojom záverečnom prejave Barack Obama poďakoval práve Michelle a bola to azda najemotívnejšia časť jeho prejavu, ktorá rozplakala aj ich dcéru Maliu sediacu po maminom boku a aj samotného prezidenta. “Michelle 25 rokov si nielen mojou manželkou, matkou našich detí, ale hlavne mojou najlepšou priateľkou. Vzala si na seba úlohu, o ktorú si nikdy nežiadala. A chopila si sa jej tak, ako to vieš len ty. S gráciou, so štýlom, s humorom. Z Bieleho domu sme urobili miesto, ktoré je otvorené pre všetkých a mladá generácia môže rásť a rozvíjať sa, pretože ty si pre ňu vzorom. Som na teba hrdý a táto krajina je na teba hrdá”. 

Michelle Obama zanechá výraznú stopu v srdciach Američanov a stala sa aj akýmsi modelom modernej ženy, inšpiratívnej pre ženy na celom svete. Už dnes sa hovorí o tom, že Michelle by mala v budúcnosti kandidovať na americkú prezidentku. Má všetky predpoklady sa ňou stať. S Barackom po svojom boku môžu vytvoriť silný team. #voteformichelle

 

Prečítajte si aj Týždeň s bulvárom