Mal len malú tašku, pas a telefónne číslo napísané na ruke. Medzi vojnovými utečencami z Ukrajiny, ktorí v noci z piatka na sobotu prekročili ukrajinsko-slovenskú hranicu, bol aj 11-ročný chlapec zo Záporožia.

Chlapec z Ukrajiny s telefónnym číslom na ruke

Svoju domovskú krajinu opustil vybavený igelitovou taškou, pasom a telefónnym číslom napísaným na ruke sám, rodičia museli zostať na Ukrajine. "Všetkých si získal svojím úsmevom, nebojácnosťou a odhodlaním, hodným skutočného hrdinu," uviedlo  Ministerstvo vnútra SR na sociálnej sieti s tým, že vďaka telefónnemu číslu sa chlapec skontaktoval so svojimi blízkymi, ktorí ho neskôr z hranice vyzdvihli.

Čakanie mu spríjemnili dobrovoľníci. "Odviedli ho do tepla a zabezpečili mu jedlo a pitie, ktoré mu nabalili aj na ďalšiu cestu," dodal rezort.

Len 11-ročný chlapec zo Záporožia mal na ruke telefónne číslo. Foto - Polícia SR

Polícia v nedeľu popoludní na sociálnej sieti zverejnila video chlapcovej matky ďakujúcej za pomoc, ktorú sa jej synovi na Slovensku dostalo.

Mama chlapca poďakovala Slovákom

"Vedľa môjho mesta je jadrová elektráreň, ktorú Rusi obstreľujú. Horela, nemohla som opustiť svoju mamu, nevie sa samostatne pohybovať, preto som posadila syna smerom na slovenské hranice. Vo vašej malej krajine žijú ľudia s veľkým srdcom," hovorí v ňom žena, ktorá sa na záver videa rozplakala.

 

Polícia v príspevku zároveň vyzvala ľudí, ktorí chcú žene a jej matke pomôcť dostať sa z Ukrajiny, aby kontaktovali Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže na adrese eduard@zksm.sk. "Je to overený kontakt," podotkli policajti