Cestovanie do Číny nie je len o nových zážitkoch, ale zo skúsenosti tiež viem(e), že poskytuje jedinečnú príležitosť na prekonanie samej seba. Každý krok na tejto ceste prináša výzvy a nové možnosti pre ženy, ktoré hľadajú dobrodružstvo, inšpiráciu a posilnenie svojej sily, vôle a trpezlivosti. Tu nájdete zoznam 5 vecí, ktoré vďaka zážitkovej ceste do Číny môžete získať.

1. Hoďte starosti za hlavu

Čína je zaručený liek ako „zahodiť starosti za hlavu“. Ženy, ktoré majú pracovné vyťaženie na dennom poriadku, či už v domácom alebo profesijnom prostredí, určite ocenia možnosť konečne naozaj vypnúť. Pýtate sa, ako je to možné? Dôvodov je hneď niekoľko.

Predstavte si, že ste v Číne, v meste či na vidieku, čo znamená množstvo nových vnemov a vplyvov. Okolo vás prechádzajú stovky ľudí, stovky skútrov, sprava vám Číňan ponúka vyprážané tofu, zľava zase marakujový džús. Vidíte vysoké sklenené mrakodrapy, architektonické skvosty alebo panorámu s nádhernými kopcami v pozadí rieky, ktoré nadelila matka príroda. Máte už veľkú časť dňa za sebou, zatiaľ čo doma práve vstávajú. No povedzte samy, napadne vám premýšľať nad neumytými oknami či emailom z práce?

Kopce v Yangshuo. Foto - invelt

„Určite by som to odporučila podnikateľkám, ktoré veľa pracujú a potrebujú vypnúť. Pretože, keď cestujete v rámci Európy, stále pracujete, ale po 24 hodinách v Číne som jednoducho vypla - je tam časový posun a veľmi veľa vplyvov, ľudí, prostredia, počasia, aké inde nezažijete,” hovorí koučka, networkérka a zakladateľka realitnej kancelárie Tina Redenkovičová, ktorá cestu do Číny minulý rok s firmou Invelt absolvovala.

2. Iný kraj, iný mrav

Pochopenie tradícií, zvyklostí a pre veľkú väčšinu aj nezvyklostí tejto exotickej krajiny vám zaručene pomôže posilniť schopnosť adaptácie na nové a nečakané udalosti a nástrahy, ktoré život prináša. Pýtate sa ako? Narazíte na situácie, ktoré nielen budú úplne nepredvídateľné, ale pre našu európsku mentalitu často úplne nepochopiteľné. Rozdielov medzi Slovenskom a Čínou je veľa. A asi tým najväčším je mentalita ľudí.

Číňanov je vo veľkých metropolách jednoducho veľa. A to sa prejavuje v každodennom ruchu života. Sú zvyknutí sa všade pretlačiť, predbiehať sa v radoch a celkovo veľmi neriešia ľudí okolo seba. Sebecké správanie sa je na dennom poriadku. Nesmiete sa však nechať rozhodiť. No nie je to výzva? Pri prechádzkach mestom si budete zvykať na stovky okoloidúcich. Všetko sa bude zdať byť v poriadku do chvíle, než príde rad na jazdu metrom. Číňania sa okamžite menia na neorganizovaný dav divokej zveri a pri príchode metra sa bez okolkov bijú dovnútra bez toho, aby dali prednosť vystupujúcim. Zvíťazia tí najsilnejší. Platí pravidlo „lakte, kolená”. Ten, kto nie je dostatočne priebojný, nevystúpi.

Prechádzky v Yuyuan Old Street.  Foto - Invelt

Na druhú stranu, čo tak zaručený pokoj a relax na čínskom vidieku? Zažili ste niekedy už absolútnu slobodu pri jazde na skútri v doprave, v ktorej sa na pravidlá až tak neberie ohľad a aj tak všetko funguje ako má? Vyskúšali ste čínsky street food v podobe morských plodov alebo vyprážanú ryžu na sto tisíc spôsobov? Pozorovali miestnych vidiečanov ako prevážajú mango na rikšiach alebo porcujú ryby priamo pred vami? Videli ste šťastné a prekvapené tváre dedinských Číňanov, ktorí pravdepodobne nikdy v živote na vlastné oči nevideli belocha či belošku?

3. Na moment celebritou

Dnešná čínska kultúra má množstvo tvárí. Nie všetky sa usmievajú, ale všeobecne sa dá povedať, že ak prídete ako turisti, Číňania vás budú milovať. Prečo? Prichádzate totiž z krajiny belochov, historicky známych Európanov, ktorá je zaujímavá z mnohých dôvodov. Obdivuhodná oblasť neustávajúceho pokroku, peňazí a blahobytu a hlavne ľudí s bielou pokožkou, výraznými prvkami na tvári a rôznorodými farbami vlasov a očí. Hoci sú Číňania veľmi hrdý národ, považujú belochov za veľmi krásnych a atraktívnych ľudí. Čo tak sa na pár dní cítiť ako celebrita?

Foto - Invelt

Pokiaľ vyrazíte mimo mesta typu Šanghaj a Peking, kde o belochov nie je núdza, zaručene ňou budete! V oblastiach, kde miestni nie sú zvyknutí na európske tváre, budete stredobodom pozornosti natoľko, že si s vami miestni urobia nejednu fotku a možno sa aj objavíte na sociálnych sieťach. Na väčšine pamiatok a atrakcií stretnete zájazdy Číňanov z menších miest a dedín, ktorí nikdy nevideli belocha, nieto blondínu s modrými očami. Zrazu sa z vás stáva Angelina Jolie alebo Jennifer Aniston.

4. Vystúpte z komfortnej zóny

Hans Christian Andersen kedysi povedal: "Cestovanie nie je nikdy otázkou peňazí, ale odvahy." Čína ponúka nekonečné možnosti – od starovekých pamiatok po moderné mestá a prírodné destinácie, ktoré vám vyrazia dych. Zo sediel skútrov sa pokocháte úžasnú krajinu s kopcami, ktoré skoro až neprirodzene trčia z inak rovnej krajiny, plnej zelených políčok a tropickej vegetácie. Na plti splavíte rieku rieke, ktorá sa kľukatí medzi vápencovými mogotmi akoby vyrastajúcimi priamo z hladiny. Vystúpite na vysoko zavesený sklenený most alebo vyskúšate čínsku ferratu so zipline, vďaka ktorej už nejedna osoba prekonala strach z výšok.

Foto - Invelt

„Pre mňa bol výstup na Ferratu a Zippline veľkým prekročením komfortnej zóny, ale zážitkov bolo nespočetne: Prostredie v meste Yangshuo – kopce, vrchy, rieka – prekrásna krajina, vyhliadka nad kopcami – sklenený most a lanový most a nádhernými výhľadmi, jazda na skútroch v krásnej krajine, rybí trh, trh so sušenými vecami i nácvik kaligrafie – tradičného písma. Fantastický zážitok, ktorý ženám určite odporúčam. A to nehovorím o nákupoch,” smeje sa zakladateľka a konateľka realitnej kancelárie Karin Zápalová, ktorá Čínu navštívila s firmou Invelt.

Na zážitkových cestách do Číny môžete nielen objavovať krásy prírody, ale aj bohatú tradičnú architektúru a históriu miešajúcu sa s modernou a koloniálnym vplyvom. Vyveziete sa na druhú najvyššiu vežu sveta alebo sa pomodlíte v budhistickom chráme uprostred výstavby mrakodrapov. Cestovanie do Číny nie je len o turistických atrakciách, ale aj o prekonávaní výziev ako sú napríklad odlišné stravovacie návyky. Konečne budete mať možnosť sa naučiť jesť paličkami!

5. Nákupná mánia

Šanghaj aj Kanton, teda dve hlavné destinácie v cestovateľskom programe od firmy Invelt, sú mekkou pre milovníčky módy a nakupovania. Nájdete tu nekonečné množstvo obchodov s najnovšími trendmi od ázijskej módy po tú našu západnú, aj butiky s tradičnými čínskymi odevmi ako je napríklad qipao (čchi-pchao). Na šanghajskom nábreží The Bund obklopenom ikonickými mrakodrapmi a koloniálnymi stavbami sa môžete kochať elegantnými butikmi, nakupovať luxusné značky alebo sa nechať inšpirovať najnovšími trendami. Nesmieme tiež zabudnúť na obrovské markety a trhy s napodobeninami najznámejších svetových značiek ako sú Prada, Hermes, Burberry a pod., ktoré sú voľným okom nerozoznateľné od originálu. Okrem úžasných kúskov, ktoré si budete môcť odviesť domov, sa možno naučíte zjednávať ceny ako profesionálka.

Prekonávanie samej seba v neznámom prostredí posilňuje odvahu a ponúka nové životné skúsenosti. Cestovanie do Číny nie je nič dočasné; práve naopak. Sú to spomienky na celý život, objavovanie a učenie sa. Človek z Európy si až tu uvedomí ako veľmi odlišné kultúry sme a koľko je možné si z cesty odniesť a priučiť sa. Život tu plynie deň za dňom v davoch ľudí. Väčšina z nich sa nikdy nepozrie za hranice svojej krajiny, nemajú naše možnosti spoznať kultúru krajín odlišných od tej ich.

 

(Autorka robí sprievodkyňu na obchodných a zážitkových cestách po Číne, ktoré organizuje firma Invelt)