BRATISLAVA. Absolútnou Slovenkou roka 2019 sa stala víťazka kategórie biznis a manažment Andrea Gontkovičová, riaditeľka pre inovácie a rozvoj spoločnosti Philip Morris. “Slovensko je studnica talentov, každý a každá môže byť úspešný doma i vo svete. želám vám všetkým, aby ste mali veľké oči a odvážne sny,” povedala v priamom prenose RTVS Gontkovičová. V nedeľu večer to bol jedenásty ročník prestížnej čitateľskej ankety Slovenka roka 2019, ktorú organizuje týždenník Slovenka v spolupráci s RTVS a SND. Cenu získalo deväť výnimočných Sloveniek, nominovaných v jednotlivých kategóriách.

 

Cena pre Marínu Kráľovičovú.  Foto - facebook

 

Slovenka roka 2019: Mimoriadne ceny dostali tri ženy

Prezident Andrej Kiska, ktorý mal aj tento rok záštitu nad anketou Slovenka roka, pozdravil všetky nominované dámy, ktoré sú uznávané nielen na Slovensku, ale aj v medzinárodnom prostredí. “Obzvlášť som hrdý na to, že ďalších päť rokov budeme mať ženu prezidentku,” povedal v príhovore.

Slávnostné odovzdávanie cien ankety Slovenky roka začali moderátori spomienkou na Milana Rastislava Štefánika, ktorého 100.výročie úmrtia sme si tento víkend pripomenuli. Nepripomenuli už, že Milan Rastislav Štefánik bol proti tomu, aby bolo ženám udelené volebné právo.

Mimoriadne ocenenie redakcia týždenníka Slovenka trom výnimočným osobnostiam, ktoré svoju prácu povýšili na zmysel života: získala ho manažérka Gabriela Belopotocká, speváčka Darina Laščiaková, cenu za ňu prebrala jej vnučka. Veľké ovácie si vyslúžila ocenená 92-ročná herečka Marína Kráľovičová.

 

Slovenska roka 2019.  Foto - facebook

 

Slovenka roka 2019: Vyhrali biatlonistka Fialková a učiteľka Podolinská 

V kategórii šport sa Slovenkou roka 2019 stala biatlonistka Paulína Fialková, v oblasti médiá a komunikácia zvíťazila televízna moderátorka Soňa Müllerová.

V kategórii veda a výskum vyhrala pracovníčka Ústavu biochémie a mikrobiológie Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU Daniela Hudecová.

V kategórii vzdelávanie sa Slovenkou roka stala učiteľka Základnej školy (ZŠ) v Muránskej Dlhej Lúke Monika Podolinská, ktorú navštevuje 67 výlučne rómskych žiakov z neďalekej osady Rúbanka.

 

Slovenka roka 2019: Novou kategóriou bola podpora mladých talentov

V novej kategórii podpora mladých talentov vyhrala dirigentka a manažérka Bratislavského chlapčenského zboru Magdaléna Rovňáková, ktorá spolu so zborom vystúpila na záver večera.

V kategórii zdravotníctvo získala najviac hlasov vedúca sestra na Psychiatrickej klinike Jeseniovej lekárskej fakulty UK a Univerzitnej nemocnice Martin Martina Dubovcová.

V kategórii umenie a kultúra zvíťazila herečka Diana Mórová, za oblasť charita bola ocenená výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová.

O držiteľkách prestížneho ocenenia v jednotlivých kategóriách rozhodli čitatelia týždenníka Slovenka spoločne s divákmi a poslucháčmi RTVS formou SMS hlasovania, kupónov a prostredníctvom internetového hlasovania na webovej stránke slovenkaroka.sk. Anketa Slovenka roka vznikla v roku 2009 a je pokračovaním ankety Žena roka a Muž roka, ktoré týždenník Slovenka vyhlásil v roku 1990. Víťazky jednotlivých kategórií získali bronzovú sošku, ktorú vytvorila sochárka Anna Brisudová.