BRATISLAVA. Mala 26-rokov, keď sa v roku 1990 stala najmladšou vedúcou sestru na Slovensku. V nedeľu sa Beata Bernadičová, vedúca sestra na Klinike chirurgickej onkológie Slovenskej zdravotníckej univerzity a Národného onkologického ústavu, stala dvakrát Slovenkou roka 2016. Prvýkrát v kategórii Zdravotníctvo a napokon si prevzala aj titul absolútna Slovenka roka 2016.

Bernadičová pomáhala vybudovať lôžkovú časť chirurgického oddelenia, ktoré je dnes v rámci Slovenska špičkovým klinickým pracoviskom. Bernadičová študovala na Intensive care unit v General Hospital Misurata v Líbyi aj v Albany Medical Centre v Spojených štátoch.

"Samozrejme sa veľmi teším a ďakujem za každý hlas, ktorý mi bol poslaný. Zároveň je to veľký záväzok, aby som dokázala posúvať hranice ľudskosti, o ktorých som hovorila, stále ďalej a ďalej. Človek, ktorý prichádza do nášho zariadenia, prichádza s obavami o život, o zdravie, a prežívate s ním - teda my sestry, najťažší úsek života. V tom je ten záväzok, aby sme to dokázali ďalej, povzbudiť ich a zmierniť ich utrpenie a bolesť. Verím, že sa nám to podarí aj ďalej. Človek, ktorý pracuje v zdravotníctve, alebo sestra, pracujúca na onkológii, musí mať určite osobnostné aj emocionálne schopnosti, musí byť osobnosťou. Nechcem, aby to práve dnes večer vyznelo nejako pátosovo, verte však, že aj na onkológii máme šťastné konce," povedala pre TASR Beata Bernadičová.

 

 

V kategórii umenie a kultúra si cenu doniesla herečka Slovenského národného divadla Táňa Pauhofová, v kategórii biznis a manažment patrí ocenenie dermatologičke súkromnej kliniky Lucii Filovej.

 

 

V kategórii Médiá a komunikácia vyhrala televízna moderátorka Adriana Kmotríková, dlhoročná televízna moderátorka, ktorá začínala v Slovenskej televízii a od roku 2004 sa stala tvárou Televízie JOJ, kde moderuje Televízne noviny. Na základe vlastnej životnej skúsenosti je zvlášť citlivá k problémom rodín so zdravotne postihnutými deťmi. V minulom roku sa krátko po náročnej operácii vrátila na televíznu obrazovku.

 

Adriana Kmotríková.

 

Cenu za vedu a výskum si odniesla prodekanka pre vedu a výskum na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave Viera Stopjaková, ktorá pracuje v oblasti mikroelektroniky, konkrétne v návrhu a implementácii obvodov a systémov integrovaných na čipe. Podieľala sa na riešení viac ako dvadsiatich domácich a medzinárodných projektov základného a aplikovaného výskumu.

 

Viera Stopjaková.

 

Za oblasť vzdelávania a podpory mladých talentov si cenu prevzala Jolana Laznibatová, riaditeľka Školy pre mimoriadne nadané deti a Gymnázia v Bratislave, ktorá sa ako prvá v strednej Európe pred viac ako tridsiatimi rokmi začala venovať vzdelávaniu nadaných detí a mládeže. Podľa jej Projektu bola na Slovensku otvorená sieť 28 základných škôl s triedami pre nadané deti. "Som veľmi šťastná, že oblasť, ktorú robíme najdlhšie v Európe, bude mať budúci rok 25 rokov. Odchovali sme a pomohli mnohým nadaným deťom, takže sme dostali aj takéto ocenenie, ktoré si veľmi vážim, lebo práca s týmito deťmi je skutočne náročná a beriem to ako ocenenie všetkých učiteľov aj pomocných pracovníkov," uviedla riaditeľka pre TASR Jolana Laznibatová.

 

Jolana Laznibatová.

 

V kategórii šport zvíťazila paralympijská reprezentantka Slovenska v disciplíne cyklistika zdravotne znevýhodnených Anna Oroszová, ktorú ako šestnásťročnú ju úraz pripútal na invalidný vozík. Nikdy sa však nevzdala, vydala sa, má dcéru a po celý život športuje. Začala s atletikou telesne postihnutých, zúčastňovala sa na košických maratónoch, lyžuje, hrala stolný tenis. Dvadsať rokov sa venovala tlaku na lavičke a patrila k najlepším telesne postihnutým športovcom v tejto disciplíne na Slovensku. 

 

Anna Oroszová.

 

Marketingová manažérka neziskovej organizácie Dobrý anjel Ľudmila Kolesárová bola ocenená za oblasť charity. Šesť rokov sa v najväčšej slovenskej nefiremnej charite venuje pomoci rodinám, ktoré sa kvôli rakovine alebo inej zákernej chorobe dieťaťa ocitli vo finančnej tiesni.

 

Ľudmila Kolesárová.

 

Porota udelila aj dve mimoriadne ocenenia, to prvé patrí dlhoročnej televíznej moderátorke a súčasnej riaditeľke Slovenského inštitútu vo Viedni Alene Heribanovej, špeciálne ocenenie v kategórii šport dostala krasokorčuliarska trénerka Hilda Múdra, ktorá vychovala a trénovala olympijského víťaza Ondreja Nepelu. 

 

Alena Heribanová, Hilda Múdra a organizátorka Slovenky roka Mária Reháková.

 

Prečítajte si aj Slovenkou roka 2015 je bankárka Elena Kohútiková