"Napíš o tom, že všetky rady ako chudnúť v tých ženských časopisoch sú naprd!," hovorí mi rozhorčená kamarátka. "Pretože všetky časopisy do jedného hovoria to isté. Začni menej jesť, prestaň jesť toto a tamto a hento, pripravuj si jedlo doma a začni cvičiť aspoň trikrát do týždňa! Ale žiadna ti nepovie, kedy máš nájsť čas na to variť si špeciálne pre seba. Kedy máš cvičiť, keď každý tvoj deň je rozpočítaný na sekundy a ty o pol jedenástej padneš do postele po žehliacom maratóne, či po vyvešaní druhej várky bielizne?" Prikývla som hlavou. Má pravdu. Ako majú chudnúť a udržiavať sa vo forme pracujúce matky?

Veľa mojich slobodných kamošiek absolútne nedokázalo pochopiť, prečo nechodím cvičiť, prečo so sebou niečo nerobím, ako to, že sa nedokážem diétne a zdravo stravovať? Ako to, že si nechodím kupovať zeleninu na trh a nenakupujem výhradne v bioobchodoch? Ako to že ráno neviem vstať a ísť do fitka?

Nuž, je to otázka pevnej vôle, ale aj toho, že my mamy a pracujúce ženy nemáme na starosti iba seba. Musíme ráno vychystať do školy deti, pripraviť im desiatu a mnohé z nás ich vezú do školy a škôlky, stihnúť svoju prácu, vyzdvihnúť deti a pádiť domov, kde nás čaká druhá smena. Olovrant, úlohy s deťmi, niečo uvariť, všetko skontrolovať a večer prípadne nejaké domáce práce...

Nedivím sa, že žena nestíha obehnúť tri bio obchody a uvariť si zvlášť jedlo pre seba, alebo že sa jej nechce večer na deviatu utekať do fitka a polomŕtva robiť step-tač! A potom mnohé z nás, ktoré zanedbáme starostlivosť o seba priberáme a začneme mať problémy s kolenami, chrbticou či trávením. A hlavne so sebavedomím. Začneme depčiť, lebo nezapneme žiadne oblečenie a s prichádzajúcou jarou priam panikárime, lebo vieme, že hrubé svetre náš už nezamaskujú. Mnohé moje kamarátky pri vytrvalostnom behu škôlka-škola-práca-domácnosť neschudli, ale naopak pribrali, lebo proste jedli večer, v jedinej hodinke, ktorú mali pre seba a keď už odpadávali od únavy. Jedlo vám dá pocit nasýtenia, pocit pokoja, istotu, že je všetko OK. Jedlo je náplasť na dušu. No s telom je to už horšie.

Ako z toho von? Ako vytvoriť ideálnu životosprávu pre ženu, ktorá má z objektívnych dôvodov na seba naozaj málo času? Keď má tá žena navyše okolo 35 rokov a jej metabolizmus sa výrazne spomalil? Nechcem dávať nejaké patentované rady, ale mne sa vždy darilo schudnúť iba vtedy, keď som si, aj keď ťažko, vydobyla nejaký čas pre seba.

Keď som napríklad delegovala nejaké povinnosti na iných členov rodiny a prijala, že to neurobia možno dokonale, ale ja získam čas pre seba. Ďalšia vec - prestala som jesť to, čo mi robilo najhoršie - sladkosti. Najskôr som vyradila keksíky a potom aj pečivo. Inak som jedla normálne. Mäso zeleninu, ryžu.. všetko. Nevarila som si zvlášť. Neskôr som sa vzdala zemiakov a nahradila ich batatami, prípadne si dala k mäsu ako prílohu iba zeleninu. Testovala som, čo mi robí zle, po čom ma bolí brucho a po čom priberám. Výrazne som obmedzila sacharidy a jogurt jem iba jeden denne, biely. Ovocie iba doobeda. To všetko sa dá zvládnuť. Aj keď musíte jesť v reštaurácii alebo nemáte čas variť.

No a čo sa týka pohybu, eliminujte dochádzanie. Nájdite si fitko hneď pri dome. Alebo čo najbližšie. Ak nemáte, tak si iba kúpte tenisky a robte rýchlu chôdzu, prípadne beh. Cvičte doma - nájdite si cviky na youtube. Pretože vykopať sa z domu a trajdať sa do fitka cez pol mesta vydržíte maximálne mesiac. Pôjdete tam 10-krát a koniec. Behať vám stačí aj 20 minút, rýchla chôdza je pol hodinka, to zvládnete. Cez víkendy odolajte upečených koláčom a noste si so sebou len nejakú zdravú tyčinku pre prípad núdze. Proste robte zo začiatku máličko, postupne sa zbavujte vecí, ktoré môžete oželieť. Eliminujte povinnosti a veci, čo vám berú čas a energiu (ak sa dá) a pridávajte pohybové aktivity a veci, čo vás tešia. Pre mňa je jedlo niečo, čo mi spôsobuje pohodu a relax. Takže si musím dopriať pohodu a relax inak ako jedlom. Zo začiatku budete robiť chyby, ale pôjde to, netlačte na seba.

Udržiavať sa vo forme po 35-ke alebo po 40-tke je náročné. Ale jedného dňa deti vyrastú, dospejú a zasa budeme mať priestor aj pre seba. Treba to vydržať, prekonať, stanoviť si ciele, ktoré vieme zvládnuť. Hlavne si nenechať radiť od kamošiek, ktoré sú v úplne inej situácii, lebo sa nevedia vžiť do toho, čo prežívate. Mne nikdy žiadna diéta dlhodobo nefungovala, iba táto - počúvať samu seba a svoje telo a pomaličky meniť zaužívané zvyky. 

 

Prečítajte si aj Čo nás naučila Michelle Obama