„A načo by mi bol chlap?“ položila otázku Janka, moja vyše 60-ročná suseda. Bola mierne vytočená, keď ju kládla a bolo to na záver príbehu, ako sa okolo nej točí istý muž. Z jej rozprávania mi bolo jasné, že muž to má vopred prehrané. „Je starší ako ja, tučný, plešatý vdovec a určite po mne chce, aby som mu prala, žehlila, upratovala, varila. Potrebujem to ja?!“ ešte raz zdvihla hlas.

Jana je už vyše 10 rokov vdova. Zvykla si, že je sama. Jej dospelé deti majú vlastné životy. Ona zostala sama v dome, ktorý sa jej teraz zdá príliš veľký a je v ňom priveľa roboty. Práca? Len príležitostne, lebo už má „svoj vek“ a nikde ju nechcú zamestnať natrvalo. Po chlapoch nepozerá. Aj keď oni po nej áno, lebo dobre vyzerá a je celkom čiperná. Upokojujem ju, že veď ju asi nikto nebude tlačiť k tomu, aby sa viazala.

Vtedy sa dozviem, že vo svojom okolí má „poradkyne“, ktoré argumentujú, že by si polepšila. Že by mala po problémoch. Aj tých finančných. „Ale on je taký nechutný!“ ešte si povzdychne, keď si spomenie na nápadníka. Zrazu spozornie, keď jej poviem, že francúzska prvá dáma je v jej veku a má 40-ročného manžela. „Takého by som brala!“ vykríkne, ale hneď zamáva rukami, ako keby povedala nejaký dobrý vtip. Pozrie sa na mňa, aká je moja reakcia. Aby som si náhodou nemyslela, že ona sníva o chlapovi. Mladšom chlapovi.

Ale prečo by vlastne nemala?

Na Slovensku, v Poľsku a myslím si, že vo veľa krajinách je vzťah staršej ženy a mladšieho muža niečo ako sci-fi. Vlastne aj vo Francúzsku. Brigitte Macron je v tomto revolucionárka. Aj keď sa ňou stáva asi neplánovane.

Už jednu Brigitte - revolucionárku Francúzsko malo. Tá sa postarala o sexuálnu revolúciu. Myslím tým, samozrejme, herečku Brigitte Bardotte. Keď si v roku 1956 vo filme A Boh stvoril ženu zahrala Juliett, ktorá sa riadi hlavne sexuálnym inštinktom, začal svet kráčať smerom k sexuálnej revolúcii.

Dnes iná Brigitte, chtiac-nechtiac kráča tiež smerom k revolúcii. Ide o právo na sexualitu. O právo na slobodnú voľbu partnera. O právo na vlastné telo. V každom veku.

Všimli ste si, že hrdinky filmov sú väčšinou ženy pred štyridsiatkou? V koľkých filmoch ste videli staršie ženy, ktoré sa prezentovali sexi? Ktoré sa zamilovali? Do ktorých sa zamilovali muži?

V našej spoločnosti so sa staršou ženou ráta už len ako s babičkou, ktorá postráži vnúčatá. V tom lepšom prípade je oslovovaná (ak vôbec) ako expertka vo svojej profesii.

Staršia žena a láska? Staršia žena a sex? Staršie ženy sú v tomto aspekte „priesvitné“. Ako keby neexistovali.

Brigitte Macron sa nehrá na 20-ročnú. Ona je vyše 60-ročnou ženou, manželkou, matkou, babičkou. Ona ukazuje, že život sa nekončí ani po 50. ani po 60. Že žena môže byť atraktívna, sexi. Že môže byť „v hre“.

Neviem, kedy slovenské Janky, poľské Anki, či ženy z iných krajín pochopia, že aj ony môžu snívať. A nielen snívať! Ony si môžu sny plniť! A kráčať sebavedomo svojou cestou tak ako to robí Brigitte Macron. Revolúcia sa už začala!

 

Prečítajte si aj Hľadať, čo nás spája