Smrť investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej urobila z dobrých ľudí spoluvinníkov dvojnásobnej vraždy, pretože sme si príliš osvojili ľahostajnosť a mlčanie nad vecami, ktoré bez odporu naberajú obludné rozmery.

Dnes všetci vieme, že sa musíme srdnato starať do vecí verejných, aj keď máme veľa vlastných problémov.

Vražda dvoch mladých idealistov nás naučila viac sa počúvať. Na protestoch za slušné Slovensko sa k davu prihovárali novinári a novinárky, politici a političky, herci a herečky, mladí katolíci a katolíčky, zdravotné sestry a bratia, učitelia i učiteľky. Na traktore protestujúcich poľnohospodárov visel v týchto dňoch veniec na pamiatku zavraždených mladých ľudí. Učíme sa, že právo jedných nie je viac ako právo druhých.

Smrť investigatívneho novinára vrátila česť i pokoru novinárom, ktorí na seba vzali zodpovednosť za kontrolu štátnej moci. Hoci expremiér stále chrlí oheň a lávu, už nie je také ľahké presvedčiť ľudí, že novinári a novinárky sú len obyčajné prostitútky.

 

Slovensko má dva veľké vzory - mladého muža, ktoré prišiel o život, pretože si veľmi poctivo a nebojácne robil svoju prácu. A mladú ženu, ktorá mala cit pre spravodlivosť v DNA. Obaja nám budú pripomínať, že sa vždy dá urobiť viac, než sme dokázali v boji proti zlu. Žiadne výhovorky neobstoja.

Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ukázala, ako vyzerá číre zlo. Za ten rok malo podobu milióna v bankovkách, úškrnu odchádzajúceho premiéra, výhovoriek ministerov po demisii, malo aj tvár štátnej radkyne a tvar dlažobných kociek. Zlo stanovilo 70-tisíc eur za jeden ľudský život. Veľa sme sa o zle naučili, a stále nepoznáme celú pravdu.

Naučili sme sa aj, čo je dobro, ľudskosť a odvaha. Videli sme nekonečnú silu rodičov a súrodencov Jána a Martiny, odhodlané davy ľudí v mnohých mestách na Slovensku i v zahraničí, videli sme vytrvalých organizátorov a organizátorky protestov, mamy a otcov s kočíkmi na zhromaždeniach, novinárov a novinárky, ktorí opäť spolupracujú pri odhaľovaní káuz i transparent chlapca, ktorý sa chce stať novinárom, keď bude veľký.

V deň, keď v rodinnom dome vo Veľkej Mači našla polícia mŕtve telá 27-ročného Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a čas smrti určili na 21. februára 2018, začalo Slovensko odznova. Od základov sa učíme, akí sme a akí budeme.    

#allforjan (a martinu)