Všetci nám chcú dobre

Z každej strany sa na nás valia novoročné predsavzatia, zaručene najlepšie diéty, detoxy, rady na účinné cviky, odporúčania trénerov, výživárov, infuencerov. Je toho veľa a zrazu nadobudneme pocit, že by sme mali vyskúšať všetko a naraz. Pri najhoršom začneme pochybovať o tom čo robíme, či je to vôbec správne a má to význam. Ešte pred tým, ako si na počesť rezignácie otvoríte balík čipsov, nugetu alebo rozstrihnete permanentku do fitnescentra, čítajte ďalej.

Ako zistím, čo chcem

Nie je dôležité, či si to nazveme predsavzatie alebo výzva, podstatné je, že cieľ je nastavený rozumne a že nás motivuje. Predsavzatia sa zázračne nevynoria na začiatku roka, žijú s nami po celý rok a my veľmi dobre vieme, na čom by sme mali pracovať. Či je to pár kíl navyše, zlepšenie stravovania, dobrá kondícia alebo sa chceme rozvíjať vnútorne, čítať viac kníh - pokojne si dosaďte to svoje.

My predsa najlepšie vieme, čo potrebujeme, ale zároveň nás to  musí urobiť šťastnými. Hlavne si to určíme MY, nech nám to nediktujú sociálne siete alebo internety. Práve naopak, hľadajme v nich motiváciu, ale na správnych miestach. Ak chcem zlepšiť stravovanie, budem sledovať výživových poradcov, ak chcem viac čítať, budem sledovať ľudí, ktorí zdieľajú knižné tipy, pokiaľ chcem pracovať na svojom tele, nájdem si profily kvalifikovaných trénerov, ak chcem odporúčania na skvelú diétu alebo detox, nebudem sledovať nikoho, pretože diéty nefungujú a detoxy nepotrebujeme.

Riaďme sa hlavne sebou

Nech už sa budete v živote rozhodovať pre čokoľvek (niekedy prídu aj vážnejšie témy ako predsavzatia), myslite v prvom rade na seba. Vždy si v tichosti odpovedzte, čo je pre vás dobré, čo vás urobí šťastnými, aké máte aktuálne podmienky, vyhodnoťte si všetko dostupné, čo vám práve napadne. Riaďte sa sebou a nikdy si nič nevyčítajte, v danom momente robíte najlepšie ako viete.

Ak vás predsa len prepadne strach z nových cieľov, výziev, plánov, je to prirodzené a je to v poriadku. Zaručene účinná metóda je: predstavte si čo najhoršie sa vám môže stať a urobte si na to riešenie.

Nevyjde vám predsavzatie? V poriadku, dáte si nové, pretože dôležité je vytrvať a občasné zlyhania patria k tomu. Len si z nich neurobte pravidlo.