„Skús to, veď vždy môžeš vycúvať,“ presviedčala Máriu kamarátka Katka, ktorá to už skúsila. Práve bola zamilovaná. Zamilovaná do chlapa, s ktorým sa zoznámila cez internet. Keď ju tak Mária pozorovala, chcela pocítiť to isté. Veď zamilovaná nebola už dávno. Do dvadsiatky sa stihla vydať, do tridsiatky rozviesť a do štyridsiatky rozísť s ďalším partnerom. Po niekoľkých rokoch chcela niekoho opäť stretnúť. Pocítiť príjemné vzrušenie, keď sa človek chystá na rande. Páčiť sa niekomu a v mužských očiach vidieť záujem.

No tak skúsila. Zverejnila na istom portáli svoju fotku, pridala popis, čo má rada, aké ma koníčky a podobne. Keď vyradila záujemcov len na intímne stretnutia a tých, ktorí sa jej nepáčili, zostalo ich veľmi málo. Ten chlapík ju zaujal, lebo napísal, že rád tancuje. Ach, tancovať tak donekonečna! Napríklad, tango! Snívala. Nuž, ani po štyridsiatke žena neprestáva byť ženou a snívať...

Odhodlala sa. Chystala sa na rande. Ona, čo už dávno nič také nezažila. Veď je po štyridsiatke a má dospelé dcéry, ktoré samé randia.

Kvetinkové, či pásikavé? Rozmýšľala, ktoré šaty zvoliť. Bol letný, horúci deň. Rozhodla sa pre kvetinkové. Voňavá, pekne oblečená išla z domu. Cítila to, čo chcela, a čo dávno neprežívala: príjemné vzrušenie. Ktovie, aký bude on. Fotka, ktorú videla na internete, nemusí byť aktuálna.

Boli dohodnutí v podniku, kde sa dá tancovať. Mal ísť von a čakať na ňu. Rozmýšľala, či príde s kvetmi. Alebo aspoň s jednou ružou. Veď takto to bolo, keď naposledy randila. Kvety, galantné rameno, ktorého sa držala, keď išli na parket. No a tanec... Ach!

Hneď ho zbadala. Žiadne kvety. Vynosené tričko, kraťasy, sandále a ponožky! Celé vzrušenie bolo preč.

Začala sa smiať sama sebe. Bolo už neskoro, aby vycúvala. Keď sa zvítali, posadil ju k stolu, kde už na ňu čakalo lacné víno, na ktoré nemala chuť. Ani sa neopýtal, čo si praje. Z tancovačky nič nebolo, lebo začal hovoriť o operácii kolena. Potom sa pri nich zastavila jeho známa a pýtala sa na inú, s ktorou tu bol pred týždňom. Bolo to trápne, no zároveň vtipné, keďže sa stretli dva rozlišné svety: ona, čo sa po rokoch rozhodla ísť na rande a on, čo randil stále. Zdá sa, že nie až tak úspešne, keďže stále hľadal. Ktorý z nich to robil nesprávne? On, ktorý randil často, ale stále bol sám? Alebo ona, čo nedávala šance mužom, keďže randenie odmietala?

Tentokrát to nevyšlo, ale aspoň sa dobré pobavila. Lebo ako inak na to mala reagovať? Ešte sa ju pokúšal prehovoriť, aby šli o pár ulíc ďalej a navštívili jeho ateliér, ale po dvoch – troch skúškach to vzdal aj on. Videl v jej očiach, že je smiešny a trápny.

Po jednej skúsenosti je ťažké robiť závery. Ani kamarátke Katke to nevyšlo hneď s prvým chlapom, s ktorým sa stretla. Dnes je so serióznym, príjemným mužom, ktorý sa o ňu a jej tri deti stará. Možno pozitívne príklady Máriu navnadia na ďalšie. Lebo, pokiaľ chce s niekým byť, vek nehrá úlohu.  Srdce a jeho túžby nestarnú. Videla som to na vlastné oči, keď som prednedávnom bola na svadbe mojej vyše päťdesiatročnej kamarátky. Vydávala sa štvrtýkrát.

 

Prečítajte si aj Zasmejte sa, veď diabol nosí Pradu!