Je mi veľmi ľúto ľudského života, ktorý vyhasol pri dopravnej nehode Daniela Lipšica. Takáto nehoda je nočnou morou každého vodiča, a každý človek, ktorému sa stane, sa musí vyrovnať s následkami - aj s výčitkami a s vlastným svedomím. Je to pre Daniela veľká skúška, ktorej sa nedá vyhnúť.

Je mi veľmi ľúto, aj keď jeho rozhodnutie ľudsky chápem, že sa vzdáva poslaneckého mandátu. Je mi to ľúto nie pre neho samotného - on sa rozhodne nestratí, ale pre nás, ktorí sme Daniela považovali a považujeme za svoj hlas proti nespravodlivosti a za slušného človeka, ktorý sa nevzdáva. Aj keď, ako ho poznám, on sa nevzdá a naďalej bude bojovať za to, aby Slovensko nebolo krajinou širokých lakťov a úzkych charakterov. Len ho nejaký čas teraz bude oveľa menej vidieť a počuť, a to je podľa mňa veľká škoda.

V politike som vďaka Danielovi, ktorý do verejného života za tie roky pritiahol viacero ľudí. Bol jedným z najreformnejších a najúspešnejších ministrov spravodlivosti, bol dobrým ministrom vnútra, bol veľmi aktívnym poslancom a bol veľmi pracovitým advokátom - je množstvo prípadov nespravodlivosti, o ktorých ani verejnosť netuší a v ktorých Daniel pro bono pomáha ľuďom.

Odkedy si pamätám, vždy sa snažil pomáhať ľuďom. A v skupine politických lídrov som naozaj len málokedy stretla tak nesebeckého človeka. Ešte aj v predvolebných kampaniach často presviedčal voličov, aby nekrúžkovali jeho, ale iných dobrých kandidátov z našej kandidátky.

Pamätám si, keď sme v kampani chodili k ľuďom v rámci projektu "Lipšic v obývačke" a oni žasli, aký je normálny, ako dokáže počúvať a chápať. Zažili sme spolu veľa stretnutí po celom Slovensku, prejazdili tisícky kilometrov, skoro zodrali cédečko skupiny Queen a takmer zachrípli pri spievaní ich pesničiek. Hoci ja som niekedy nevládala ani vstať, Daniel mal vždy kopec energie a sily ísť dopredu. Lebo veril, tomu čo robí, bol (a aj je) autentický.

Na mnohých mohol cez obrazovky televízorov pôsobiť tvrdo, odmerane či dokonca arogantne, ale aj dnešné rozhodnutie dokazuje, že na rozdiel od mnohých iných politikov mu nechýba charakter a pokora.

Dal mi šancu, a ja som hrdá na to, že som v zápase za lepšie, slušnejšie Slovensko mohla stáť vedľa neho. Stojím vedľa neho aj naďalej, pretože ten zápas sa ešte ani zďaleka neskončil.

 

Prečítajte si aj Aby Slovensko nezhnedlo!