Keď som ako zúfalý daňový poplatník a rodič reprezentantky Slovenska napísala otvorený list premiérovi, netušila som, aký bude mať ohlas. Aj keď bol list písaný osobne, neočakávala som, samozrejme, odpoveď. Chcela som len poukázať na ten byrokratický marazmus, ktorý vládne v tejto krajine desaťročia a ľudí privádza do šialenstva. 

Na základe  otvoreného listu som dostala pozvanie, prednášať na konferencii Športový manažment 2015 Rodič ako najdôležitejší sponzor - Lucia Tomečková, matka plavkyne Karin Tomečkovej. Súhlasila som len z toho dôvodu, že som mala pocit, že tým môžem pomôcť takej obyčajnej rodine ako sme my, ktorých sú na Slovensku stovky. Nám už to môže byť jedno, dcéra do 3 rokov s reprezentáciou skončí. Ale možno rodičom, ktorí tejto krajine vychovávajú reprezentanta z vlastnej peňaženky a melú možno už aj z posledného a športovcom, ktorí sú poslední v reťazci finančnej podpory cez rôzne federácie. Česť výnimkám, lebo sú aj také.

Obsadenie bolo silné. Veď tam boli ľudia, ktorí v týchto dňoch pripravujú prelomový zákon o športe. Paradoxom bolo to, čo si uvedomil jeden účastník konferencie a sám mi to pripomenul: „Lucia, uvedomuješ si to, že títo ľudia sú tu vďaka tebe? Že ty si ako jediná išla za novovymenovaným vtedajším ministrom školstva Petrom Pellegrinim a tlačila si s mikrofónom na neho, aby ti povedal, čo chce robiť s katastrofálnou situáciou našich a budúcich reprezentantov! A ty si ako prvá zverejnila, že chce nový Zákon o športe a odvtedy to už išlo!“

Áno, bola som to ja a dnes som na to veľmi hrdá. Aj preto som prijala pozvanie prednášať na konferencii ako rodič, ktorý 98 percent prípravy reprezentanta SR financuje z vlastného vrecka. Dcéra má dnes 22 rokov a juniorskou reprezentantkou je približne od 13-tich rokov.

Na konferenciu prišli najdôležitejší ľudia, ktorí zákon pripravujú. Najdôležitejší ľudia, ktorí boli pre mňa zárukou, že to so zmenou v športe myslia naozaj vážne a že skutočne potrebujú počuť, ako to v bežných rodinách športovcov vyzerá. Hlavne takých, v ktorých si športom nemajú v živote šancu zarobiť, aj keby sa stali majstrami sveta či olympijskými víťazmi. Ako platia faktúry za účasť ich detí na Majstrovstvách sveta, ako dostávajú napríklad 1 100 eur na rok na celú prípravu raz za desať rokov a aj z toho musia 800 eur zaplatiť napríklad za reprezentačné sústredenie. Že ich bude zaujímať, ako nemajú kde trénovať, ako zranení cestujú na svetové podujatia, lebo ich tesne predtým niekto poslal trénovať na verejné kúpalisko, či iné verejné športoviská.

Prezentáciu som si pripravovala dva dni. Poctivo a zodpovedne. Bola som tam za rodičov, na ktorých pleciach je celá príprava , bola som ich hlas. Chcela som hovoriť za všetkých rodičov a reprezentantov, ktorí nemajú takú odvahu ako ja. Pomenovať fakty presne a poriadne nahlas. Tak nahlas, aby sa možno aspoň jeden jediný problém dostal do paragrafového znenia nového zákona. Napríklad aspoň to, že keď slovenský reprezentant odmietne účasť na majstrovstvách sveta preto, lebo jeho rodičia majú za účasť na nich zaplatiť 1 500 eur, že takýto reprezentant nebude disciplinárne stíhaný za „odmietnutie“ reprezentácie. Veď je to úplne jednoduché. Jeho rodičia predsa na to nemusia mať!

Prezentáciu som si pripravovala dva dni. Poctivo a zodpovedne. Bola som tam za rodičov, na ktorých pleciach je celá príprava.  Chcela som hovoriť za všetkých rodičov a reprezentantov, ktorí nemajú takú odvahu ako ja. Pomenovať fakty presne a poriadne nahlas. Aj som tak urobila, ale v popoludňajších hodinách už iba poloprázdnej sále. Predseda parlamentu predsa už odišiel ( čo plne pri jeho pracovnej vyťaženosti chápem) a my ostatní, ktorí zákon pripravujeme, my  už predsa všetko vieme, veď sme ho pripravovali s najlepšími funkcionármi federácii, či právnických firiem. Veď zákon o športe budeme mať aj nový 100 percentne prehľadný a transparentný informačný systém, ktorý presne ukáže, kam peniaze vo federáciách tečú a komu.

Škoda, že tam už mecenáši nového Zákona o športe neostali a nepočuli ako žije bežný rodič , ktorý financuje prípravu reprezentanta, pre ktorého vraj pripravujú prelomový zákon. Inak by pochopili, že napríklad ten ich nový informačný systém bude pre športovca na dve veci, keď opäť nedostane žiadne peniaze na prípravu. A škoda, že si nevypočuli po mne prednášku aj mladého úspešného bývalého reprezentanta v atletike, dnes  trénera, ktorý čochvíľa už nebude mať koho trénovať. Aspoň by som z konferencie odišla s pocitom, že možno, možno naozaj nový Zákon o športe bude v prvom rade pre športovcov a nie iba funkcionárov a plejádu ďalších.

Po mojom vystúpení, v ktorom som sa aspoň pokúsila o odkrytie celej nahoty katastrofálneho stavu podmienok prípravy reprezentantov na Slovensku, počas ktorej som jediný raz zámerne nepoužila žiadne meno, výraz politici, vláda a podobne, jedine systém,  som dostala otázku (asi pod vplyvom otvoreného listu z minulosti), a vy si myslíte, že za všetko môže iba Fico?

Pre mňa to znamená jediné. Bude obrovským prekvapením, ak úplne nový Zákon o športe bude aj o športovcoch a pre športovcov. Pretože takúto otázku môže položiť len hlupák, ktorému o športovcov vôbec nejde.

Ak vás zaujíma moja odpoveď, tak bola približne táto: „ Ak ste dobre počúvali, pochválila som pána Pellegriniho za to, že ako prvý politik  počas mojej 18 ročnej spravodajskej práce , to čo mi na mikrofón ohľadom športu sľúbil aj splnil. Do roka pripravil úplne nový zákon o športe, opakujem ako jediný, klobúk dole, ale ak vás zaujíma či pána Fica budem voliť, tak vám odpovedám, že nie!“ 

A po včerajšku už ani neviem, či pôjdem vôbec voliť. Ak nie, bude to po prvý raz v živote.

 

Prečítajte si aj No nemiluj moju kamarátku

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

podporte nás a vyhrajte

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.